Australienii stabilesc recorduri la Miami

0
1296

Lleyton Hewitt și Bernard Tomic au stabilit în meciurile din primul tur al Masters-ului de la Miami două noi recorduri pentru era open a tenisului. Dacă fostul număr mondial a ajuns la victoria cu numărul 600 în cariera sa, mai tânărul său conațional a fost învins în cel mai scurt meci din istoria ATP.

Hewitt, deși condus cu set și break în cel de-al doilea de Robin Haase, s-a impus cu 3-6 6-3 6-3, reușind break-ul decisiv cu cea mai bună și spectaculoasă lovitură a sa, lobul de rever. Dintre toți ceilalți jucători în activitate, australianul este depășit la numărul de victorii doar de Roger Federer (942) și Rafael Nadal (675), spaniolul fiind și următorul adversar al acestuia. După eliminarea rapidă de la Indian Wells, Nadal a primit o veste bună în acest turneu pentru că Juan Martin del Potro, cap de serie numărul opt și jucător aflat pe același sfert de tablou cu actualul număru unu mondial, și-a anunțat retragerea de la Sony Open.

În ceea cel privește pe Tomic, sportivul cu origini croate a pierdut cu scorul de 6-0 6-1 în fața lui Jarkko Nieminen într-un meci ce a durat doar 28 de minute și 20 de secunde. Precedentul record era de 29 de minute stabilit într-o partidă câștigată de Greg Rusedski, la Sydney, contra lui Carsten Arriens. Bernard Tomic s-a operat după Australian Open și și-a grăbit revenirea, acesta fiind primul meci după o pauză de două luni.

Singurul român de pe tabloul principal de simplu, Victor Hănescu, a fost eliminat în runda inaugurală de către olandezul venit din calificări, Thiemo de Bakker, cu scorul de 6-3 6-2.

După abandonul lui Del Potro, cel mai important adversar pentru Nadal rămas pe sfertul ibericului este Milos Raonic (12). Dacă nu vom avea parte de nicio surpriză, în celălalt sfert de finală din jumătatea superioară ar urma să se întâlnească Stanislas Wawrinka (3) cu Tomas Berdych (7), în timp ce Roger Federer – David Ferrer și Andy Murray – Novak Djokovic ar fi sferturile din jumătarea inferioară. De notat ar mai fi faptul că, în optimile de finală, am putea avea meciuri precum Federer-Gasquet sau Murray-Tsonga.

Jean-Julien Rojer și Horia Tecău vor juca în primul tur la dublu împotriva francezilor Julien Benneteau și Edouard Roger- Vassellin. În cazul în care vor merge mai departe, cei doi ar putea juca contra capilor de serie numărul doi, Alexander Peya și Bruno Soares.

În turneul WTA Premier Mandatory ce se desfășoară în paralel cu cel ATP Masters 1000, Sorana Cîrstea este unul dintre cei patru capi de serie eliminați în turul doi după ce a pierdut cu un dublu 6-3 în fața Tsvetanei Pironkova. Celelalte favorite eliminate au fost Klara Zakopalova, Anastasia Pavlyuchenkova și Svetlana Kuznetsova. Dintre celelalte românce prezente la Key Biscayne, Simona Halep va juca în această seară împotriva australiencei Casey Dellacqua, în turul al doilea, în timp ce Monica Niculescu (3-6 4-6 cu Barbora Zahlavova Strycova) și Alexandra Cadanțu (4-6 6-3 2-6 cu Zarina Diyas) au fost învinse încă din primul tur.

Tablourile principale de la Miami:

sursă foto: ATPWorldTour.com

Articolul precedentPirlo, ultimul romantic din fotbalul italian
Articolul următorS-au tras la sorți sferturile de finală din Liga Campionilor și Europa League