Argentina – România 1-0 într-un meci amical jucat pe 12 mai 1982

0
7594

ARGENTINA – ROMÂNIA 1-0
Meci amical – 12 mai 1982

Argentina - România 1-0, 1982
Argentina – România 1-0, 1982

Pe 12 mai 1982, la Rosario, naţionala României întâlnea într-un meci amical campioana mondială din acel moment, Argentina. Sud-americanii se pregăteau să-şi apere titlul suprem cucerit cu patru ani în urmă, în timp ce Mircea Lucescu punea la cale strategia care avea să-i ducă pe tricolori la un turneu final după 14 ani.

Din echipa Argentinei, antrenată de Cesar Luis Menotti, făceau parte jucători precum Passarella, Ardiles, Valdano şi, mai ales, noul puşti minune Maradona. Românii s-au descurcat onorabil, cedând doar cu 1-0, gol Diaz, însă în multe momente s-au ridicat la înălţimea mult mai titratului adversar, argentinienii fiind fluierați în meciul ce însemna despărțirea de proprii suporteri înainte de plecarea spre Spania pentru a disputa Campionatul Mondial.. La Mondialele din 1990 şi 1994, tricolorii nu i-au mai iertat însă pe argentinieni.

Acest meci, care, la fel ca multe altele din acea perioadă, nu a putut fi urmărit la televizor. Nu a contat nici faptul că era totuși un meci împotriva campioanei mondiale.

MECI AMICAL
Miercuri, 12 mai 1982, ora 21:00 (UTC-3:00) / Rosario (Argentina)
Estadio Gigante de Arroyito / Spectatori: 40.000
Arbitru: Claudio Busca, Buenos Aires / Argentina
SCOR FINAL
ARGENTINA10ROMÂNIA
Roberto Osvaldo Diaz 56′ ⚽️[1]-0
ECHIPELE
ECHIPA NAȚIONALĂ A ARGENTINEI
Selecționer: César Luis Menotti (Argentina)
JucătorSelecțiiVârstăClub
Ubaldo Fillol (GK)3831River Plate
Luis Galván3234Talleres
Jorge Olguín4429San Lorenzo
Daniel Passarella (Căpitan)3928River Plate
Alberto Tarantini6026River Plate
Osvaldo Ardiles4129Tottenham Hotspur
Américo Gallego2527River Plate
Diego Maradona1821Boca Juniors
Mario Kempes 70’▼3327Valencia
▲70′ Juan Barbas422Racing Club
Jorge Valdano526Newell’s Old Boys
Roberto Osvaldo Díaz 61’▼1129Club León
▲61′ Patricio José Hernández225Estudiantes
ECHIPA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI – MECIUL NR. 302
Selecționer: Mircea Lucescu (România)
JucătorSelecțiiVârstăClub
Dumitru Moraru (GK)1226Dinamo București
Mircea Rednic520Corvinul Hunedoara
George Iorgulescu525Sportul Studențesc
Ioan Andone 22’🟨222Corvinul Hunedoara
Ioan Bogdan326Corvinul Hunedoara
Aurel Țicleanu 71’🟨1723Universitatea Craiova
Ladislau Bölöni4229ASA Târgu Mureș
Michael Klein 75’▼522Corvinul Hunedoara
▲75′ Ion Geolgău321Universitatea Craiova
Ilie Balaci (C) 72’▼4625Universitatea Craiova
▲72′ Ionel Augustin1326Dinamo București
Romulus Gabor520Corvinul Hunedoara
Rodion Cămătaru 44’▼2023Universitatea Craiova
▲44′ Viorel Turcu321FC Argeș

 

Înfruntarea de la Rosario a fost un veritabil examen pentru tânăra formație românească, care s-a aflat față în față cu o selecționată plină de vedete internaționale, în frunte cu idolul local Diego Maradona, artizanul multor acțiuni ofensive. În ciuda diferenței de palmares și experiență, jucătorii români s-au prezentat onorabil, afișând un joc bine organizat, cu o defensivă compactă și un marcaj precis, care a reușit să limiteze în mare parte inițiativele adversarului.

Prima repriză a aparținut ușor gazdelor, care au încercat să-și impună ritmul, însă fără a găsi soluții clare în fața unei defensive românești conduse cu autoritate de Andone și Iorgulescu. Portarul Moraru s-a remarcat prin intervenții sigure, iar întregul bloc defensiv a arătat coeziune și determinare.

România nu s-a mulțumit doar să se apere. În minutul 38, Gabor a creat panică în apărarea argentiniană printr-o execuție tehnică reușită, dar a fost blocat in extremis de Passarella și Fillol. Doar câteva minute mai târziu, Balaci a fost aproape de deschiderea scorului cu un șut puternic, bine plasat, care l-a obligat pe legendarul Fillol să intervină spectaculos pentru a salva Argentina.

Un moment dureros a avut loc spre finalul primei reprize: Rodion Cămătaru a fost faultat dur de Daniel Passarella și a fost nevoit să părăsească terenul accidentat, devenind indisponibil pentru meciurile următoare. Înlocuitorul său, Turcu, avea să fie implicat într-o fază controversată în repriza secundă, când a reușit să înscrie un gol care a fost însă anulat pe motiv de ofsaid, deși tușierul nu semnalizase nicio infracțiune.

Singura reușită a serii a venit în minutul 56. Maradona, activ în debutul reprizei secunde, a demarat o acțiune periculoasă în flancul stâng, a destabilizat apărarea română, iar mingea a ajuns la Ramon Diaz, care a finalizat fără ezitare. Golul a venit în cel mai bun moment pentru echipa gazdă, care avea nevoie de o confirmare înaintea plecării în Spania pentru Campionatul Mondial.

România a replicat imediat. În minutul 65, Bölöni a trimis o torpilă din lovitură liberă, dar Fillol a intervenit din nou salvator, arătând de ce este considerat unul dintre cei mai buni portari ai lumii.

Presa internațională a remarcat evoluția solidă a echipei române. Agenția France Presse a notat că tricolorii „au dat o replică destul de puternică”, în timp ce EFE a apreciat organizarea defensivă a românilor și marcajul eficient aplicat lui Maradona. Dacă Jorge Valdano s-a remarcat în prima repriză, iar Maradona în primele minute după pauză, Mario Kempes – golgheterul mondialului din 1978 – a fost o dezamăgire, lipsit de inspirație și eficiență.

 

În ciuda înfrângerii, echipa României a lăsat o impresie bună. Jucători precum Balaci, Gabor sau Bölöni au arătat calități deosebite, în timp ce compartimentul defensiv s-a remarcat prin dăruire și rigoare tactică. Selecționerul va trebui însă să regândească planurile pentru următorul meci, din cauza accidentării lui Cămătaru.

Lasă un comentariu

Lasă comentariul tău
Introdu numele tău