51 de ani a durat invincibilitatea naționalei României în fața engleziilor. După 7 meciuri fără înfrângere în fața Angliei (3 victorii și 4 egaluri) din 1970 până în 2021, tricolorii au cedat cu 1-0 în amicalul de pe Riverside Stadium, o arenă de care nu aveam amintiri prea plăcute.

Am încheiat prima repriză cu un norocos 0-0 după ce englezii au trimis de două ori mingea în bară, mai întâi prin Daminic-Calvert-Lewin în minutul 32, pentru ca apoi acesta să fie imitat de Jadon Sanche 6 minute mai târziu. În finalul reprizei am contabilizat o ocazie prin Andrei Ivan care însă n-a mai avut puterea necesară să trimită periculos pe poarta apărată de Sam Johnstone.

Repriza secundă începe cu paradă de zile mari reușită de goalkeeperul nostru, Florin Niță. În minutul 66, Mirel Rădoi face două schimbări, dintre care una se dovedește neinspirată. Îl trimite pe Tiberiu Căpușă în teren în locul lui Deian Sorescu chiar dacă jucătorul lui Dinamo a avut o prestație destul de bună. A doua schimbare l-a vizat pe Denis Alibec care a lăsat locul lui Ianis Hagi.

Debututantul Căpușă se remarcă în mod negativ în minutul imediat următor după ce este introdus pe teren. Fundașul Chindiei Târgoviște face un fault evident în careu iar centralul Tiago Martins fluieră fără ezitare și indică punctul cu var. Execută Marcus Rashford și deschide scorul în minutul 68. Avem o tresărire de orgoliu prin Andrei Ivan însă șutul său nu este destul de puternic pentru a-l învinge pe Johnstone. În minutul 78, englezii primesc al doilea penalty după ce Chiricheș face un fault în careu. Din fericire pentru noi, Florin Niță ghicește colțul ales de Jordan Henderson și menține scorul de pe tabelă. Până la final tabela de marcaj rămâne nemodificată. Scorul final: Anglia 1-0 România.