Analiza etapei cu numărul 22 din Bundesliga

0
1125

HSV, readusă la viață de Slomka

La doar o săptămână după ce i-a luat locul lui Bert van Marwijk, Mirko Slomka a reușit s-o transforme, cu câteva modificări, pe Hamburger SV dintr-o echipă care pierdea meci după meci în una care a umilit-o, fără căpitanul Rafael van der Vaart (accidentat), pe Borussia Dortmund cu 3-0, asta după ce, în tur, vicecampioana Germaniei se impunea cu 6-2.  Meciul a început, totuși, așa cum era de așteptat, cu BVB în atac care și-a creat și două șanse de a marca. Dar înainte de pauză, Manuel Friedrich îi permite lui Lasogga să preia și apoi să centreze pentru Jiracek care a înscris cu capul de lângă Aubameyang. La pauză, Klopp l-a băgat în teren și pe Marco Reus, revenit după accidentare, dar tot jucătorii lui Hamburg au fost cei care au marcat. După o minge pierdută la mijlocul terenului de Nuri Șahin, Tolgay Arslan, care l-a scurt timp după ce a fost făcut KO de Aubameyang în urma unei faze la care gabonezul a scăpat doar cu cartonaș galben,  l-a lansat pe contraatact pe Pierre Michel Lasogga care a înscris din poziție de singur cu portarul. După intervențiile lui Adler în fața lui Marvin Duksch și Lukasz Piszczek, Hakan Calhanoglu a marcat în prelungiri poate cel mai frumos gol al acestui sezon, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 40 metri.

Seria de înfrângeri a lui Hamburg se oprește astfel aici și rămâne de văzut dacă Slomka va reuși să-și salveze noua echipă de la retrogradare. În schimb, după patru victorii consecutive, acest eșec vine într-un moment foarte prost, chiar înainte de meciul de Champions League cu Zenit, de la Sankt Petersburg.

Meciul penalty-urilor ratate

Dacă miercuri, la Londra, Mesut Oezil și David Alaba nu au reușit să înscrie cu mingea așezată pe punctul de la 11 metri, sâmbătă, la Nuernberg, nu mai puțin de trei jucători au ratat câte un penalty (record absolut în Bundesliga) într-un meci pe care gazdele l-au câștigat cu 2-1, deși Eintracht Braunschweig a condus la pauză și aveau un om în plus pe teren. Omul primei reprize a fost Domi Kumbela. Mai întâi, acesta a deschis scorul în urma unui corner la două minute după eliminarea lui Nilsson din minutul 32, apoi, după ce e faultat de portarul Schaefer, primește un penalty pe care tot el îl ratează. În primele două minute din repriza a doua, Josip Drmic a pasat decisiv de două ori și FCN a reușit să întoarcă scorul prin Hiroshi Kiyotake (VIDEO) și Thomas Pekhart, jucător introdus la pauză. În minutul 63, ultima clasată din Bundesliga a mai ratat un penalty (acordat după un fault al lui Pinola asupra lui Hochscheidt), de data aceasta prin Bicakcic, iar peste doar cinci minute, Pekhart, faultat de Reichel, a scos un penalty și pentru Nuernberg, pe care însă l-a ratat Kiyotake.

Wolfsburg bate pe Leverkusen și se apropie la 4 puncte de aceștia

După eliminarea din Cupa Germaniei, înfrângerea de acasă cu Schalke și, practic, eliminarea din Champions League (după 0-3 pe teren propriu cu PSG), Bayer Leverkusen a fost învinsă și de VfL Wolfsburg cu 3-1, iar în acest moment, deși a rămas pe locul doi, are doar patru puncte avans față de echipa lui Dieter Hecking, care se află pe locul cinci.

În minutul 12, Perisic centrează de pe stânga, pe jos, iar Bas Dost reia în poartă pentru 1-0. După ocaziile ratate de Kiessling, Bender și Boenisch, viitorul jucător al lui Schalke, Sidney Sam a egalat înainte de pauză. La scurt timp după începerea reprizei secunde, Ivica Olic a trimis în fața porții de unde Luiz Gustavo a readus-o pe Wolfsburg în avantaj. ”Lupii” au primit o lovitură de la 11 metri după un fault al lui Hilbert asupra lui Caligiuri, iar Ricardo Rodriguez a stabilit scorul final deși, inițial, Bernd Leno reușise să apere cel de-al patrulea penalty din acest sezon.

Bayern – o nouă victorie categorică

Putem spune că în privința lui Bayern nu avem nicio noutate. După acel 2-0 de la mijlocul săptămânii, de pe Emirates Stadium, echipa lui Guardiola a învins la Hannover cu 4-0 majorându-și avansul la 19 puncte față de locul doi. Pe deasupra, bavarezii au ajuns la al 47-lea meci consecutiv fără înfrângere din campionat.  Scorul a fost deschis după o fază tipică, centrare de pe dreapta a lui Rafinha și gol cu capul al lui Thomas Mueller care a venit nemarcat în careu; 2-0 a făcut Thiago Alcantara după o pasă lungă a lui Schweinsteiger; Mueller a realizat dubla după ce devierea cu călcâiul a lui Mandzukic l-a lăsat singur cu portarul, iar, în cele din urmă, vârful croat a închis tabela din centrarea lui Rafinha după o fază asemănătoare cu cea de la primul gol.

Alte evenimente:

• Vineri seara, Schalke 04 a remizat pe Veltins Arena, 0-0, cu FSV Mainz și a ratat ocazia de a trece peste rivala Dortmund în clasament.

• Borussia Moenchengladbach a ratat din nou ocazia de a obține prima victorie din returi după un 2-2 cu Hoffenheim, asta deși a avut 2-0 la pauză.
  • VfB Stuttgart, cu Maxim titular, a ajuns la a șaptea înfrângere consecutivă, după 1-2 cu Hertha Berlin. Golul victoriei a fost marcat în minutul 87 de Sandro Wagner, care a fost apoi eliminat în prelungiri.
  • În meciul cu cele mai multe goluri din această etapă, FC Augsburg a câștigat cu 4-2 la Freiburg după un meci cu mai multe răsturnări de situație și în care francezul Schmid a marcat un gol superb dintr-o lovitură liberă de la 30 metri.
  • După un remarcabil 2-2 la Porto, în Europa League, Eintracht Frankfurt nu a reușit decât un 0-0 în fața unui Werder Bremen care a jucat aproape o oră în zece oameni după eliminarea lui Felix Kroos din minutul 34.