Alexandra Cadanțu s-a calificat în semifinale la Katowice!

0
3367

Alexandra Cadantu

UPDATE!

Alexandra Cadanțu a ratat calificarea în finala turneului polonez de la Katowice, fiind învinsă în două seturi, 0-6, 4-6, de favorita numărul 1 a competiției, Petra Kvitova (Cehia). Pentru accederea în semifinale, Alexandra Cadanțu va fi recompensată cu 10,700 de dolari și 130 de puncte WTA.

După Sabine Lisicki și Irina Begu, astăzi a venit rândul jucătoarei din Israel Shahar Peer să fie eliminată de cea mai în formă jucătoare de tenis din România din această săptămână, Alexandra Cadanțu. După peste două ore de joc și trei seturi, 5-7, 6-3, 6-3, Alexandra, numărul 120 WTA, trece de Peer și se califică în semifinalele turneului de la Katowice, dotat cu premii totale în valoare de 235,000 de dolari.

În penultima fază a turneului polonez, Cadanțu o va întâlni pe favorita numărul 1 a turneului și numărul 8 WTA, Petra Kvitova (Cehia). Pentru jucătoarea din România, calificarea în semifinala de la Katowice reprezintă cea mai bună performanță a carierei pe zgură. În 2012, Alexandra s-a calificat în finala turneului de la Monterrey, însă pe hard. Întâlnirea cu Kvitova va fi un duel în premieră în circuitul WTA.

Cadantu - Kvitova

Pentru accederea în semifinale, Alexandra Cadanțu va fi recompensată cu 10,700 de dolari și 130 de puncte WTA, cu ajutorul cărora ar putea urca între primele 100 de jucătoare ale lumii.

În cealaltă semifinală de la Katowice, germanca Annika Beck (74 WTA) o va întâlni pe italianca Roberta Vinci (13 WTA).

foto

Lasă un comentariu

Lasă comentariul tău
Introdu numele tău