AEK Atena – SR Brașov 2-4 (Cupa Balcanică, 15 februarie 1961)

0
644

Pe 15 februarie, 1961, Steagul Roșu Brașov debuta în Cupa Balcanică împotriva grecilor de la AEK Atena. Meciul s-a jucat pe Stadionul AEK din capitala Greciei sub privirile a aproximativ 25.000 de spectatori.

AEK Atena SR Brasov 1961

Brașovenii aveaU să facă un meci mare și aveau să se impună cu 4-2. Gazdele deschideau scorul în minutul 23 prin Nestoridis care reia în poartă un șut respins de portarul nostru, Constantin Ghiță. Năftănăilă aduce egalarea pentru echipa noastră 5 minute mai târziu cu un șut puternic la care portarul grecilor este spectator. Echipa antrenată de Silviu Ploeșteanu intra în avantaj în minutul 35 când Alexandru Meszaros primșete o pasă de la Năftănăilă și îl lobează pe portarul Stelios Serafidis. La pauză se intră cu avantajul echipei noastre: AEK Atena 1-2 SR Brașov.

SR Brasov 1961
Echipa care învingea AEK Atena / Sursa foto: Campo Nicolae (Facebook)

Repriza a doua începe bine pentru noi. Dominăm mijlocul terenului și ne aflăm mai tot timpul în atac. Eforturile jucătorilor noștri se reflectă pe tabelă în minutul 50 când Ioan Szigeti îl învinge cu o lovitură de cap pe Serafidis după un corner executat de Emanoil Hașoti. Scorul ia proporții în minutul 62 când brașovenilor li se acordă o lovitură de la 11 metri în urma unui fault în careu comis asupra lui Năftănăilă. Eugen Nagy execută și duce scorul la un neverosimil 4-1! Jucătorii noștri reduc intensitatea atacurilor, preferând să păstreze scorul înregistrat pe tabelă însă grecii profită de lentoarea brașovenilor și la un contraatac, reușesc să reducă din diferență în minutul 81 prin Petridis.