schalke-hamburg_huntelaarPrima etapă din Bundesliga s-a încheiat cu un 3-3 superb între Schalke 04 și Hamburger SV pe Veltins Arena. Klaas-Jan Huntelaar a deschis scorul după doar două minute când, după ce a primit o pasă de la Julian Draxler, a șutat și l-a învins pe Rene Adler care a fost surprins avansat. N-a durat mult și după doar zece minute, Rafael van der Vaart a egalat dintr-un penalty acordat în urma unui henț al lui Joel Matip. În minutul 23, fundașul dreapta Diekmaier a centrat perfect pentru Maximilian Beister a cărui lovitură de cap a lovit bara, iar apoi l-a atins pe Hildebrand și a intrat în poartă. Huntelaar avea să reușească dubla chiar înainte de pauză când a trasformat în gol centrarea venit de la Füchs de pe partea stângă, dar la scurt timp după reluarea reprizei secunde, Schalke a fost din nou condusă după ce fundașul Lasse Sobiech a înscris cu capul în urma unui corner. Venit în această vară de la Mainz, ungurul Adam Szalai a adus un punct pentru ”Die Königsblauen”, el profitând de greșeala lui Adler care a scăpat mingea șutată de Clemens.

FBL-GER-BUNDESLIGA-MAINZ-STUTTGARTÎnainte de Schalke-Hamburg a avut loc o altă partidă spectaculoasă în care FSV Mainz a învins pe VfB Stuttgart, la care Alexandru Maxim nu a evoluat niciun minut, cu 3-2. Primul gol a fost marcat de Nicolaj Müller în minutul 14, dar Vedad Ibisevic a egalat peste doar două minute din centrarea lui Ibrahima Traore. Shinji Okazaki a readus pe Mainz în avantaj în minutul 65 înscriind în poarta fostei echipei, în timp ce Müller a reușit dubla, punctând dintre fundașii centrali ai lui Stuttgart, Tasci și Röcker. Scorul final a fost stabilit de austriacul Martin Harnik care a marcat după ce portarul Heinz Müller, care apărase foarte bine până atunci, a respins în față șutul lui Cacau.

Rezultate – etapa 1:

Vineri:

• Bayern – Borussia M’Gladbach 3-1 (Robben 12′, Mandzukic 16′, Alaba 69′-penalty / Dante 40′-autogol)

Sâmbătă:

• Bayer Leverkusen – Freiburg 3-1 (Kiessling 22′, Son 46′, Sam 52′ / Hanke 40′)
  • Hannover – VfL Wolfsburg 2-0 (Andreasen 17′, Huszti 84′)
  • Hoffenheim – FC Nürnberg 2-2 (Abraham 34′, Modeste 51′ / Franz 54′, Ginczek 57′)
  • FC Augsburg – Borussia Dortmund 0-4 (Aubameyang 24′, 66′, 79′, Lewandowski 86′-penalty)
  • Hertha Berlin – Eintracht Frankfurt 6-1 (Ramos 18′, 71′, Brooks 32′, Allagui 58′, 60′, Ronny 89′ / Maier 37′)
  • Eintracht Braunschweig – Werder Bremen 0-1 (Junuzovic 82′)

Duminică:

• Mainz – VfB Stuttgart 3-2 (N. Müller 14′, 78′, Okazaki 65′ / Ibisevic 16′, Harnik 82′)
  • Schalke 04 – Hamburger SV 3-3 (Huntelaar 2′, 45′, Szalai 72′ / Van der Vaart 12′, Beister 23′, Sobiech 49′)