Stanislas Wawrinka

Stanislas Wawrinka a obținut calificarea în sferturile de finală de la US Open după o victorie surprinzătoare în fața semifinalistului din urmă cu un an, Tomas Berdych. ”Stan” s-a impus relativ ușor în fața capului de serie numărul cinci cu 3-6 6-1 7-6(6) 6-2, într-un meci în care superioritatea sa a fost evidentă. Cu un număr de greșeli neforțate (45) prea ridicat pentru nivelul său și cu un prim serviciu (pe care cehul se bazează foarte mult în jocul lui) care i-a intrat de 67 de ori în 115 puncte, Berdych a fost peste Wawrinka (9) doar în primul set. În cel de-al treilea pe care l-a câștigat în tie-break, elvețianul a avut ceva probleme în finalul lui când a ratat de două ori oportunitatea de a-l închide pe propriul serviciu, însă, în cele din urmă, s-a salvat cu câțiva ași, fiind ”ajutat”, pe deasupra, și de Berdych care nu a profitat așa cum trebuie de situație.

Andy Murray va fi cel care-l va avea ca adversar în sferturi pe Stanislas Wawrinka. Scoțianul, al treilea favorit al turneului, a pierdut cel de-al doilea set de la această ediție, dar a câștigat până la urmă cu 6-7(5) 6-1 6-4 6-4 în fața unui Denis Istomin care l-a întrebuințat serios, meciul având o durată de peste trei ore.

Youzhny revine de două ori în fața lui Hewitt și se califică pentru un sfert cu Djokovic

Mikhail Youzhny

Mikhail Youzhny s-a calificat în sferturile de finală după ce l-a învins pe Lleyton Hewitt în cinci seturi, cu 6-3 3-6 6-7(3) 6-4 7-5, într-un meci în care, pe lângă faptul că a fost condus cu 2-1, adversarul său a avut avantajul un break atât în setul patru, cât și în cel decisiv. După un start mai slab de meci în care a pierdut primul set și i-a permis rusului să câștige pe serviciul său în debutul celui de-al doilea, Hewitt și-a revenit și a preluat controlul trecându-și în cont ce-a de-a doua și a treia manșă. În setul al patrulea, australianul aproape scăpase în învingător, ajungând să conducă 4-1, dar rusul și-a revenit în mod neașteptat și a avut o serie de șapte game-uri consecutive câștigând, pe lângă acea manșă a patra, și primele două game-uri din setul decisiv. Cu toate acestea, fostul lider mondial a arătat că este capabil să impună și, la scurt timp după ce a făcut 5-2, a servit pentru meci la scorul de 5-3 în favoarea sa. Însă și de această dată, Hewitt i-a permis lui Youzhny (21) să îl întoarcă și a ratat calificarea în sferturile de finală la capătul unei partide în care a fost jucătorul mai agresiv și în care a reușit mai multe puncte direct câștigătoare, comițând și mai puține erori neforțate decât rusul.

Lui Youzhny îi va fi foarte greu să-și egaleze cea mai bună performanță realizată la Flushing Meadows, semifinale (fază în care a ajuns în 2006 și 2010), pentru că îl va întâlni în sferturi pe numărul unu mondial, Novak Djokovic, care încă nu a pierdut set la turneul din acest an. Sârbul a petrecut mai puțin de 90 minute pe teren în optimea de finală cu Marcel Granollers, câștigând categoric, cu 6-3 6-0 6-0.

Victoria Azarenka

Victoria Azarenka este ultima jucătoare care s-a calificat în sferturile de finală pe tabloul feminin după ce, meciul pe care trebuia să-l dispute ieri cu Ana Ivanovic, a fost mutat pentru astăzi din cauza ploii. Jucătoarea din Belarus nu a avut o partidă ușoară, impunându-se în trei seturi, 4-6 6-3 6-4. Ivanovic (13) a fost foarte agresivă pe parcursul întregii întâlniri, câștigând, pe lângă primul set, și duelul loviturilor direct câștigătoare, cu 41 la număr. Azarenka a avut ca principală armă serviciul, ea jucând 73% dintre puncte cu prima minge, în timp ce fosta câștigătoare de la Roland Garros a avut un procentaj de doar 55% și a câștigat mai puțin de jumătate dintre aceste puncte.

Prima semifinală de la New York le va opune pe Serena Williams și Li Na. Până acum, câștigătoarea de anul trecut nu a întâlnit niciun obstacol în drumul spre apărarea titlului. Ea a dispus astăzi cu un dublu 6-0 de Carla Suarez Navarro (18) și rămâne cu doar 13 game-uri cedate în cinci meciuri. De partea cealaltă, a cincea favorită a avut ceva de muncă cu Ekaterina Makarova (24) în fața căreia a pierdut primul set din acest turneu. Jucătoarea din China a trecut cu 6-4 6-7(5) 6-2 de cea care a eliminat-o pe Agnieszka Radwanska în turul precedent, dar numărul de greșeli pe care le-a comis astăzi ar trebui să o îngrijoreze în vederea confruntării cu principala favorită.

La juniori, singura jucătoare din România, Ioana Ducu, a fost eliminată astăzi după înfrângerea cu 6-2 6-2 în fața americancei Catherine Cartan Bellis.