Un nou duel algeriano-congolez în finala Ligii Campionilor Africii. Egiptenii, eliminaţi în semifinalele Cupei Confederaţiei

0
2446

USM Alger s-a calificat pentru prima oară în finala Ligii Campionilor Africii, după remiza albă de pe teren propriu cu Al Hilal (Sudan). Victoria din tur de la Omdurman, 2-1, a fost suficientă pentru ca USM Alger să devină a 5-a echipă din Algeria ce va disputa ultimul act. Adversara va fi TP Mazembe. Unul din giganţii Africii, cu 4 titluri şi alte 2 finale, TP Mazembe a reuşit o repriză secundă impresionantă în returul de la Lubumbashi contra lui Al Merreikh (Sudan). După ce pierduseră în tur cu 2-1, iar scorul era 0-0 la pauză în a doua manşă, congolezii au punctat de trei ori în 18 minute şi au rezolvat calificarea. Aceasta este a doua finală consecutivă între un club din Algeria şi unul din RD Congo. Anul trecut, ES Setif (Algeria) a devenit campioană, după 3-3 (2-2 în deplasare, 1-1 acasă) cu AS Vita Club (RD Congo). Finala se va disputa în sistem tur-retur, în weekendul 30 octombrie – 1 noiembrie, respectiv 6 – 8 noiembrie. Câştigătoarea va participa la Campionatul Mondial al Cluburilor din luna decembrie.

Rezultate:

Tur

Al Hilal – USM Alger 1-2 (El Tahir 2’ / Aoudia 13’, Baiteche 67’)

Al Merreikh – TP Mazembe 2-1 (Coffie 41’, Al Madina 80’ / Ulimwengu 77’)

Retur

USM Alger – Al Hilal 0-0

TP Mazembe – Al Merreikh 3-0 (Samatta 53’, 69’, Assale 71’)

Rezumate retur:

În a doua competiţie ca valoare din Africa, Cupa Confederaţiei, marele derby egiptean Al Ahly – Zamalek ar putea avea loc numai dacă ar exista o finală pentru locul 3. Favorite la calificare, cele mai de succes echipe ale continentului au fost eliminate, după două semifinale cu desfăşurări nebune. Zamalek a suferit o înfrângere umilitoare în Tunisia, cu Etoile du Sahel, 1-5, dar a fost la un singur gol distanţă de calificare. Cu toate că a avut un jucător în minus din minutul 5 al partidei retur, Zamalek a marcat de trei ori până în minutul 70, fără să primească gol! Oaspeţii au avut şi ei un jucător eliminat în minutul 75, dar Zamalek n-a găsit combinaţia şi pentru golul decisiv. Ar fi fost una dintre cele mai incredibile răsturnări de scor din istoria fotbalului. De partea cealaltă, Al Ahly a pierdut ambele manşe cu Orlando Pirates, 0-1 în Africa de Sud şi 3-4 pe teren propriu, dar nu înainte de a conduce cu 2-0. Etoile du Sahel se află la a treia finală în Cupa Confederaţiei, câştigătoare în 2006 şi finalistă în 2008, în timp ce Orlando Pirates e primul club din Africa de Sud ajuns până aici. Finala se va disputa în sistem tur-retur, în weekendul 20 – 22 noiembrie, respectiv 27 – 29 noiembrie.

Rezultate:

Tur

Etoile du Sahel – Zamalek 5-1 (Tej 5’, 83’, Bounedjah 11’, Brigui 35’, Ben Aziza 87’ / Hefni 25’)

Orlando Pirates – Al Ahly 1-0 (Gabuza 10’)

Retur

Zamalek – Etoile du Sahel 3-0 (Kahraba 11’, 55’ penalty, Aberrazzak autogol 70’)

Al Ahly – Orlando Pirates 3-4 (Evouna 43’, 53’, Gamal 90’ / Erasmus 58’, Gabuza 75’, Matlaba 86’, Rakhale 90’+5’)

SURSĂcafonline.com
Articolul precedentBarometrul stranierilor! Adrian Stoian, de neoprit în Italia. Keșeru, golgheter în Bulgaria
Articolul următorTrei penalty-uri apărate de Gillet şi un autogol în ultimul minut, în incredibilul Anderlecht – Mechelen 1-1!