Formaţia FC Viitorul a terminat la egalitate, în deplasare, scor 2-2, partida cu echipa belarusă FC Minsk, în prima manşă a primului tur preliminar al UEFA Youth League (traseul campioanelor naţionale).

Gazdele au preluat conducerea repede, prin Bessmertny (6′), şi şi-au dublat avantajul în minutul 18 (Bakhar). Viitorul a beneficiat de un penalty în minutul 25, transformat de Răzvan Marin. Românii au egalat în repriza secundă, în minutul 67, prin Andrei Ciobanu.

FC Minsk: Kurshubadze – Kapskii, Dylevski, Nikulin, Ivanou – Bakhar (Filatov 82′), Bessmertny (Vasilyev 66′), Tarakanov (Nikolaevich 69′), Gromyko – Lavets (c), Shevchenko. Rezerve neutilizate: Halavenka, Mikulski, Makarau, Kontsedaylov. Antrenor: Alexander Lukhvich

Viitorul: Tordai – Kilyen, Ghiţă, Panait, Rogoza (Căpușă 88′) – Marin (c), Casap, Nedelcu, Cicâldău (Grecu 75′) – Coman (Ene 67′), Ciobanu. Rezerve neutilizate: Dur-Bozoancă, Șandru, Dumitrescu, Trancă. Antrenor: Vasile Mănăilă

Goluri: Bessmertny 6′, Bakhar 18′ / Marin penalty 25′, Ciobanu 67′

Partida retur se va disputa pe 21 octombrie, ora 18.00, pe terenul Central din Complexul Academiei Hagi, din localitatea Ovidiu. Câştigătoarea va întâlni în turul doi învingătoarea confruntării dintre FK Pribram (Cehia) şi Zimbru Chişinău (Republica Moldova).

Află mai multe despre noul format al UEFA Youth League.