Meciuri memorabile: Reading 4-7 Arsenal, 30 octombrie 2012

Meci nebun în Capital One Cup, ediția 2012/2013! Arsenal a întors de la 0-4 și s-a calificat în turul al 5-lea după ce a învins cu 7-5 pe Reading!

0
1746

Meci senzațional cu un rezultat pe măsura în Capital One Cup (fosta Carling Cup), competiție care se dispută pe sistemul meciului unic. Tragerea la sorți a pus pe tabel Reading – Arsenal, iar Arsene Wenger, așa cum se obișnuiește în această competiție, a jucat cu o echipă formată mai mult din rezerve. ”Aroganța” respectivă era să-l coste calificarea și să îl transforme în ținta înjurăturilor venite din partea propriilor suporterilor dar și a glumelor venite în special de la rivali. Până în minutul 37, Reading marca deja de patru ori în poarta tunarilor.

Fără Cazorla și Mikel Arteta pe teren, Arsenal s-a trezit din somnul frumoasei adormite cu un gol pe finalul primei reprize. În cele din urmă, reacția a venit în repriza a doua, în care două goluri marcate de Laurent Koscielny și un altul de Theo Walcott în min. 90, au trimis meciul în prelungiri.

Lucrurile au scăpat total de sub control și acolo. Chamakh a pus 4-5 pe tabelă, Pavel Pogrebnyak a aliniat din nou la 5-5, pentru ca Walcott, și iar Chamakh să evite penalty-urile care păreau inevitabile într-un meci care și-a scris povestea cu litere mari în istoria fotbalului.

În runda următoare, Arsenal a întâlnit formația Bradford City, o echipă de liga a 4-a. Spre surpinderea tuturor, Bradford nu doar că s-a calificat în fața lui Arsenal, dar a ajuns până în finala competiției, unde însă au pierdut cu 5-0 în fața celor de la Swansea.