Sorana Cirstea - BertensCap de serie numărul 26 în acest an la turneul de Grand Slam de la Roland Garros, jucătoarea română Sorana Cîrstea s-a calificat astăzi în turul secund al Openului Francez după o victorie destul de grea împotriva olandezei Kiki Bertens (numărul 56 WTA), scor 5-7, 7-5, 6-2.

Meciul Soranei, care s-a întins pe o durată de exact două ore, a fost unul dintre cele mai lungi ale zilei de pe tabloul feminin. Așa cum ne-a obișnuit, jucătoarea noastră a început extrem de ezitant partida, cu serviciu pierdut chiar în primul ghem. Treptat, ea a revenit și a mers cap la cap cu Bertens până în ghemul al 11-lea, atunci când s-a înclinat din nou, iar olandeza a servit și a câștigat primul set cu 7-5. Setul secund a început cu Sorana în rolul fiarei rănite și acest lucru s-a văzut repede pe tabelă, acolo unde românca a avut 4-1 și părea că va echilibra disputa. A fost doar o iluzie, întrucât Bertens a revenit, a egalat și apoi a trecut în avantaj. Mai mult, aceasta a reușit și breakul la 5-4 și a servit pentru victorie. Ei bine, din acel moment Sorana și-a privit locul din clasament și a revenit precum Halep la Roma. A întors, a egalat și apoi a făcut 7-5 și a trimis meciul în decisiv. Ultimul set nu a avut istoric și Sorana așteaptă meciul Niculescu – Larsson de mâine pentru a-și cunoaște adversara din turul secund.

Pentru calificarea în turul II Sorana Cîrstea va primi 100 de puncte WTA și un cec în valoare de 35,ooo de Euro.

Iată AICI toți adversarii românilor din zilele viitoare.