UPDATE: Simona Halep – Belinda Bencic 6-4, 4-6, 2-6

După 9 meciuri în 11 zile, Simona Halep nu a mai făcut față și în fața Belindei Bencic (45 WTA), în sferturile de finală ale turneului de la Dubai. Într-un meci de 2 ore și 12 minute de luptă crâncenă, românca a cedat în trei seturi, 6-4, 4-6, 2-6 și pleacă din Asia cu o finală la Doha și un sfert la Dubai.

………………………………………………………………………………………………………………..

UPDATE: Halep, în ”sferturi” la Dubai, după 6-3, 7-5 cu Tsurenko

Fără să facă un meci senzațional, Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Premier 5 de la Dubai, după o victorie în minimum de seturi, scor 6-3, 7-5, cu Lesia Tsurenko.

Pentru un loc în careul de ași din Emirate, Simona Halep va juca împotriva elvețiencei Belinda Bencic (45 WTA), cea care a trecut de Aryna Sabalenka (9 WTA), scor 6-4, 2-6, 7-6.

UPDATE: Simona Halep – Lesia Tsurenko, în ”optimi” la Dubai!

Meci cu repetiție în optimile de finală ale turneului Premier 5 de la Dubai. După Doha, Simona Halep va da din nou piept cu jucătoarea din Ucraina, Lesia Tsurenko, locul 23 WTA. Pe 13 februarie, cele două au jucat în turul II din Qatar, iar Simona s-a impus cu 6-2, 6-3 în doar 80 de minute.

Astăzi, la Dubai, Halep a trecut de Eugenie Bouchard, scor 7-6, 6-4, iar Lesia Tsurenko de Lin Zhu (107 WTA), scor 6-4, 6-7, 6-3, după un meci maraton de 2 ore și 30 de minute.

Simona Halep – Lesia Tsurenko începe de la scorul de 6-0 la meciuri directe în favoarea jucătoarei din România. Meciul de la Dubai e programat miercuri, la o oră pe care organizatorii o vor anunța după meciurile de azi.

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Dubai. A doua jucătoare a lumii s-a impus cu 7-6, 6-4 în fața canadiencei Eugenie Bouchard, locul 79 WTA.

Setul inaugural al meciului a fost unul extrem de disputat. Întins pe durata a 55 de minute, acesta a fost mereu cu Simona la conducere, însă Bouchard nu s-a lăsat mai prejos și a revenit mereu din urmă. A recuperat un break al româncei și a trimis actul în tie-break. Aici, Halep s-a dovedit jucătoarea mai sigură pe ea și s-a impus cu 7-4.

Simona Halep a fost mult mai eficientă și mai agresivă în setul secund. A făcut break-ul la 1-0 și apoi meciul a fost mult mai ușor. Și-a păstrat fără emoții serviciul și s-a impus cu 6-4! Doar 49 de minute a durat setul secund.

După o oră și 44 de minute, Simona Halep – Eugenie Bouchard 7-6, 6-4, iar fostul lider WTA ajunge în optimi la Dubai, acolo unde va juca cu învingătoarea meciului Lesia Tsurenko (23 WTA) – Lin Zhu (107 WTA).