Simona Halep
sursa: wtatennis.com

În avancronica meciului Halep – Safarova de azi vă dădeam un link către meciul de anul trecut din semifinalele de la Nurnberg, acolo unde Simona a renăscut precum Pasărea Phoenix și a câștigat partida. Ei bine, se pare că am fost foarte inspirat, întrucât Simona a repetat într-o bună măsură acel episod din Germania și în meciul de azi, din șaisprezecimile de finală de la Indian Wells.

Simona Halep – Lucie Safarova 6-2, 4-6, 6-4!

Meciul de azi a început în mod asemănător cu cel din turul secund al turneului din Statele Unite, iar Simona s-a impus lejer în setul inaugural în doar 25 de minute, scor 6-2. Din setul secund, pe fondul agresivității tot mai scăzute a jucătoarei noastre, Safarova a revenit intens în joc, câștigând mult mai multe puncte directe și implicit setul cu 6-4. Ritmul acesta al meciului, cu o Simona defensivă și o Safarova controlând jocul a dominat și prima parte a setului decisiv. Mai mult, cehoaica a avut de două ori posibilitatea de a evada în câștigătoare, însă de fiecare dată Simona a revenit. Mai mult, Simona a revenit (4-4), și-a câștigat serviciul (5-4) și apoi a făcut break-ul decisiv (6-4).

Așadar, un meci nu foarte reușit al Simonei Halep, însă un meci care ne-a arătat că și atunci când nu este în apele ei, jucătoarea din top 10 WTA poate să câștige un meci cu o adversară solidă. Această stare a Simonei a fost pusă chiar de ea, în interviul de la final, pe seama căldurii excesive de la Indian Wells.

Pentru calificarea în optimi, Simona Halep va primi 52,000 de dolari și 120 de puncte WTA.

În optimile de finală, Halep o va întâlni pe canadianca Eugenie Bouchard (19 WTA), cea care a învins-o relativ ușor pe italianca Sara Errani (10 WTA), scor 6-3, 6-3. Va fi primul duel dintre cele două jucătoarea în circuitul WTA.