pennetta defeats halep

Parcursul Simonei Halep la US Open s-a încheiat astăzi în optimile de finală unde a pierdut în fața Flaviei Pennetta. Italianca s-a impus cu 6-2 7-6(3) într-un meci în care s-a apărat foarte bine, determinând-o pe Simona să riște mai mult, ceea ce a condus la numeroase greșeli neforțate comise de româncă. Dacă în primul set, Pennetta a fost clar superioară, lucru arătat și de scor, în cel de-al doilea, Halep a avut de mai multe ori avantajul unui break, iar, la 5-4 și minge de set pe propriul serviciu, meciul a fost întrerupt pentru câteva ore din cauza ploii. La reluare, Pennetta a egalat, dar, imediat, favorita 21 a câștigat fără probleme pe serviciul advers și a preluat din nou conducerea. Însă nici de această dată nu a închis setul pe propriul serviciu, iar, în tie-break, a pierdut, în special, din cauza greșelilor. Totuși, pentru Simona Halep aceasta este cea mai bună performanță la un turneu de Grand Slam.

rain delay us open day 8

Flavia Pennetta va juca în sferturile de finală cu o favorita 10, Roberta Vinci, care a trecut de o altă italiancă, Camila Giorgi, cu 6-4 6-2. De menționat ar fi faptul că, în primul set, Giorgi a pierdut după ce a condus cu 4-1. Daniela Hantuchova s-a calificat și ea mai departe după 6-3 5-7 6-2 cu Alison Riske, dar încă nu își cunoaște adversara din sferturi pentru că întâlnirea Ana Ivanovic – Victoria Azarenka, poate cel mai interesant meci feminin al zilei, a fost anulat din cauza ploii și reprogramat pentru mâine. De altfel, aceasta este și singura optime de finală de pe tabloul fetelor care încă nu s-a disputat.

sursă foto: usopen.org