halep-mertens-doha-finala

UPDATE: Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 4-6, 6-3!

Simona Halep a fost învinsă de belgianca Elise Mertens cu 3-6, 6-4, 6-3, în finala turneului Premier de la Doha, dotat cu premii totale de 916.000 de dolari.

Într-un meci care a durat 2 ore și 6 minute, Halep a început perfect. A câștigat primul set, a ajuns la 2-0 în actul secund, iar toți se așteptau la un meci scurt. Ceva s-a schimbat apoi. Mertens și-a schimbat atitudinea, a părut mai ofensivă și a întors meciul cu 360 de grade!

UPDATE: Simona Halep – Elise Mertens, finala de la Qatar Total Open 2019

Belgianca Elise Mertens (21 WTA) a produs surpriza în cea de-a doua semifinală de la Doha. Jucătoarea din Belgia a eliminat-o pe Angelique Kerber (6 WTA) și o va înfrunta, mâine, pe Simona Halep în finala turneului de 916,000 de dolari.

Simona Halep – Elise Mertens începe de la 2-0 la ”directe” pentru româncă. Ambele victorii ale româncei au venit în 2018: 6-0, 6-3 la Madrid și 6-2, 6-1 la Roland Garros.

Finala Halep – Mertens va începe sâmbătă, de la ora 17:00!

………………………………………………………………………………

Simona Halep, de profesie eroină! Așa am putea-o caracteriza pe româncă după semifinala de azi de la Doha. Fostul lider WTA s-a calificat în finala turneului Premier din Qatar după o revenire fabuloasă contra Elinei Svitolina. Condusă cu 1-4 în decisiv, Halep a salvat mai multe mingi de 1-5, iar apoi s-a impus cu 6-3, 3-6, 6-4!

Setul inaugural a fost unul început destul de greu de Simona. Și-a intrat mai greu în ritm, însă după ce salvat o minge de break la scorul de 0-1 nu a mai avut emoții. Au urmat două break-uri pentru Halep: primul la 2-1, iar apoi la 5-3, acesta însemnând și finalul setului. Doar 39 de minute a durat răpunerea Svitolinei în primul act.

Elina Svitolina s-a transformat în Simona Halep în setul secund, pe care l-a câștigat cu 6-3, în 40 de minute. A fost o desfășurare în oglindă a primului set. Elina a făcut break-uri în debutul setului și apoi la 5-3.

În decisiv, jucătoarea aflată pe val în meci părea a fi Svitolina. Doar părea, pentru că dincolo de fileu s-a aflat Simona Halep. Românca a avut o revenire incredibilă, de la 1-4 și mingi de 1-5 pentru Svitolina! Modul în care a revenit Simona este unul de-a dreptul incredibil! Elina părea pe val, părea mai bună, părea perfectă. Dintr-o dată însă, Halep a schimbat cursul partidei. Ne-a amintit de sfertul de finală de la Roland Garros din 2017. Atunci, Simona a revenit de la 1-5. Acum, a fost 1-4.

Scor final: Simona Halep – Elina Svitolina 6-3, 3-6, 6-4. După 2 ore și 10 minute de luptă, Simona Halep revine în finală la Doha. A mai jucat acolo în 2014, atunci când a trecut de Angelique Kerber.