halepkirilenkoSimona Halep s-a impus într-o manieră impresionată în fața Mariei Kirilenko, cap de serie numărul 14, în turul al treilea de la US Open. Românca a câștigat cu un categoric 6-1 6-0 într-un meci care a durat doar 50 de minute. În optimile de finală, Simona va juca împotriva italiencei Flavia Pennetta, cea care a învins-o pe Svetlana Kuznetsova (27) cu 7-5 6-1.

Dacă va trece de Pennetta, Halep va întâlni în sferturile de finală o altă italiancă – Camila Giorgi sau Roberta Vinci (10). Venită din calificări, Giorgi, a produs una din marile surprize ale zilei și a eliminat-o pe fostul lider mondial, Caroline Wozniacki (6), după un meci superb de două ore și jumătate, cu 4-6 6-4 6-3. Un alt ”șoc” al zilei a șasea a fost înfrângerea categorică suferită de un alt fost număr unu WTA, Petra Kvitova (favorită 7), în fața americancei Alison Riske, 6-3 6-0. Victoria Azarenka și Ana Ivanovic se vor duela pentru un loc în sferturi, ambele calificându-se astăzi după ce au cedat primul set cu Alize Cornet (26) și, respectiv, Christina McHale.

Meciurile din optimile de finală în ordinea lor de pe tablou:

• S. Williams (1) – S. Stephens (15)
  • C. Suarez Navarro (18) – A. Kerber (8)
  • A. Radwanska (3) – E. Makarova (24)
  • J. Jankovic (9) – N. Li (5)
  • C. Giorgi – R. Vinci (10)
  • S. Halep (21) – F. Pennetta
  • A. Riske – D. Hantuchova
  • A. Ivanovic – V. Azarenka

Pe tabloul de simplu masculin s-au desfășurat astăzi meciurile de pe jumătate inferioară din turul trei. Singurul rezultat mai puțin așteptat a fost înfrângerea lui John Isner (favorit 13), care a fost eliminat de Philipp Kohlschreiber (22) cu 6-4 3-6 7-5 7-6(5). Rafael Nadal, Roger Federer, David Ferrer și Richard Gasquet s-au calificat ei în optimi și rămâne de văzut dacă, după meciurile din ziua următoare, Djokovic, Murray sau Berdych li se vor alătura. Trebuie spus că se prefigurează deja un nou duel Federer-Nadal în sferturile de finală, iar pentru ca acest lucru să se realizeze elvețianul mai trebuie să treacă de Tommy Robredo, iar spaniolul de Kohlschreiber.