Manchester United a câştigat cu 4 la 3 şi a reuşit să profite de paşii greşiţi făcuţi de rivale, după un meci nebun pe terenul celor de la Reading.

Robson-Kanu a reuşit să deschidă scorul pentru Reading cu o torpilă din interiorul careului după doar 8 minute, însă în minutul 17 scorul era deja 2-1 pentru United, în urma reuşitei lui Anderson şi a penalty-ului transformat de către Wayne Rooney.Pentru cei care credeau că nebunia s-a terminat, doar 3 minute mai târziu Adam Le Fondre a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap perfectă.

În minutul 23 Morrison a tras la indigo faza de la golul de 2-2 şi a reuşit să readucă gazdele în avantaj.La pauză scorul a fost însă 4-3 pentru United în urma reuşitelor lui Rooney şi a lui Van Persie, ultima dintr-o poziţie suspectă de off-side.De menţionat că Manchester United a mai avut un gol nevalidat în prima repriza, o minge care a depăşit în totalitate linia porţii.Repriza a 2-a a fost mult mai lipsită de evenimente, iar scorul final a rămas Reading-Man United 3-4 !

Victoria lui United a încununat o sâmbătă perfectă pentru “diavoli”, în care rivalii de la City au remizat pe terenul propriu cu Everton, scor 1-1 (33` Fellaini/ 43`(pen) Tevez), iar Chelsea a ajuns la 7 meciuri consecutive fără victorie în Premier League, dupa înfrângerea 3-1 de pe Upton Park, împotriva gazdelor de la West Ham ( 63` Cole, 86` Diame, 91` Maiga/ `13 Mata )

Surpriza etapei a venit de pe Emirates unde galezii de la Swansea au reuşit să obţină 3 puncte în urma dublei lui Michu din minutele 88 şi 91. Tottenham a învins în deplasarea de la Fulham, scor 3 la 0 (56` Sandro, 72` Defoe, 77` Defoe) ajungând la 3 victorii la rând şi urcând pe locul 4.În alte meciuri disputate, Liverpool a învins pe Southampton cu 1-0 ( 43` Agger ),  Stoke a învins în deplasarea de la West Bromwich prin golul lui Whitehead în  minutul 75, iar QPR a rămas fără victorie în Premier League după remiza 1 la 1 împotriva celor de la Aston Villa ( 8` Holman/18` Mackie)

După 15 etape, Manchester United a preluat şefia în Premier League cu 36 de puncte, fiind urmată de Manchester City cu 33 de puncte, iar mai apoi Chelsea şi Tottenham, ambele cu 26 de puncte.
În clasamentul golgheterilor avem 3 jucători cu 10 goluri : Suarez ( Liverpool ), Van Persie ( Manchester United) şi Michu (Swansea)