Să luăm exemplu. Așa se pedepsește un fault dur în China

0
1766

În minutul 24 al meciului Shanghai Shenhua – Tianjin Quanjian, scor 1-1, unul dintre jucătorii gazdelor, Sheng Qin, a avut o intervenție dură în propriul careu asupra belgianului Axel Witsel. Considerat a fi una dintre vedetele multimilionarei China Super League, Witsel a fost călcat în mod violent și intenționat de către Qin, cel desemnat să îl marcheze la o fază fixă ce avea loc la poarta gazdelor.

Fotbalistul chinez a fost eliminat, însă adevărata pedeapsă avea să sosească din partea propriului club, care pe lângă amenda de 40 000 de euro, l-a trimis la echipa a doua și ia în considerare o scădere a salariului, sancțiune ce depinde de comportamentul și randamentul său în următoarea perioadă.Sheng Qin, 30 de ani, are un salariu de aproximativ 675 000 de euro, din informațiile apărute în presa asiatică sunt corecte.

Witsel a putut totuși continua meciul și a marcat golul egalizator pentru oaspeți, în minutul 85 al meciului.

sursă South China Morning Post

Articolul precedentAceasta este faza optimilor de finală Champions League
Articolul următorCe trebuie să știi despre tragerea la sorți a sferturilor de finală Champions League