Meciuri de legendă: România 5-2 Bulgaria, 10 mai 1931

0
1505

Pe 10 mai 1931, naționala României obținea o victorie mare împotriva Bulgariei într-un meci contând pentru Cupa Balcanică. Meciul s-a jucat la București pe Stadionul ONEF sub privirile a aproximativ 12.000 de spectatori. Întâlnirea a fost arbitrată de iugoslavul Ernest Fabris.

Această ediție de Cupa Balcanică s-a întins pe durata a doi ani: 1929 – 1931. În competiție mai erau angrenate Iugoslavia, Grecia și Bulgaria. În această perioada, s-au jucat meciuri tur-retur între cele 4 combatante. Pentru noi, acest meci cu bulgarii era al 4-lea. În precedentele trei meciuri, am reușit să câștigăm cu Iugoslavia (2-1) și cu Grecia (8-1) și am pierdut cu Bulgaria, scor 5-3.

Golurile noastre din această partidă au fost marcate de Grațian Sepi (min. 25), Iuliu Bodola (min. 50 și 66) și Constantin Stanciu (min. 68 și 81). Golurile bulgarilor au fost marcate de Mihail Lozanov în minutul 51 și Asen Panchev în minutul 89.

România a câștigat această competiție cu 5 victorii din 6 partide. Singura înfrângere a fost meciul tur cu Bulgarii. În celelalte două partide jucate după acest meci, tricolorii au învins ambele partide în deplsare cu Iugoslavia și Grecia cu scorul de 4-2.