PSG – Rennes 1 – 2! Parisul e in bezna fara Zlatan!

1
1226

Formatia din capitala Frantei a reusit aseara sa ne predea o lectie de fotbal mai putin intalnita la echipele care sunt proclamate ca fiind “mari echipe ale europei”. Fara Ibrahimovic si a sa inspiratie, PSG a reusit sa piarda un meci pe care parea sa il aiba in mana.

Alessandrini a deschis scorul pentru Rennes in minutul 13  cu un sut in forta din marginea careului de 16 metrii insa 8 minute mai tarziu Nene a egalat dintr-o pasa venita de la argentinianul Pastore. Cinci minute mai tarziu, portarul lui Rennes, Costil, a vazut cartonasul rosu dupa o intrare urata la Menez. Cu un om in minus, Rennes a reusit golul de 2-1 dupa lovitura libera batuta de Feret. In minutul 52, Makoun a vazut al doilea cartonas galben si Rennes s-a  vazut nevoita sa tina de rezultat timp de 40 de minute cu 2 oameni in minus. Pana la finalul meciului, baietii lui Ancelotti au atacat mai mereu poarta aparata de Cheick Tidiane insa defensiva lui Rennes a rezistat eroic. Cu aceasta victorie, Rennes reuseste a sasea victorie din ultimele sapte meciuri si intra in batalia pentru titlu, fiind la doar un punct de primul loc ocupat deocamdata de PSG.

In celelalte meciuri ale zilei de ieri, Ajaccio cu Mutu integralist, a pierdut cu 1-0 acasa, cu Sochaux. Mutu a reusit 10 suturi (3 pe poarta) contra celor de la Sochaux, mai multe decat oricare alt jucator in sezonul asta de Ligue 1. Celalalt roman din Franta, Banel Nicolita, nu a  prins nici macar un minut in egalul 2-2 scos de echipa sa pe terenul celor de la Evian.

Clasament

Articolul precedentBrazilia îşi păstrează titlul de campioană mondială la fotbal în sală
Articolul următorSerie A: Marchetti câştigă un punct pentru Lazio pe terenul lui Juventus