Odată cu victoria clară a celei mai bune echipe din România, Astra, cea care a trecut la scor de neprezentare de FC Botoșani, în ultima partidă a rundei a 26-a din Liga 1, a luat sfârșit și sezonul regular de #PronoLiga1. A fost o primă mare parte a sezonului VI extrem de spectaculoasă, cu o multitudine de lideri care s-au succedat în frunte, Grand Slam-uri spectaculoase și, în final, cu un clasament extrem de strâns. Să lăsăm acum vorbăria și să trecem la prezentarea clasamentului.

Pentru prima oară în istoria #PronoLiga1, am recurs la sistemul existent și în Liga 1, cel al înjumătățirii punctelor. În urma acestei măsuri, distanța dintre lider (i) și locul 27, ocupat de ambițioasa Bianca, este de doar 10 puncte, și nu de 21 cât era în mod natural. Așadar, totul e posibil în următoarele 10 runde din play-off și 14 din play-out.

După această înjumătățire, clasamentul de la #PronoLiga1 are doi lideri: Petru Sîrbu și Mihai Petrov. În spatele lor, la doar un punct, îi găsim pe Adrian și Dragoș Adrian, pentru ca pe locul 3 să vină o oaste de 4 jucători: Liga 1 România, Aspirantul, Cristian Andrei și Ioanițoaia.

ATENȚIE! În urma înjumătățirii punctelor, criteriul de departajare la finalul sezonului, în caz de egalitate, va fi cel care se aplică și în Liga 1.

În situația în care la finalul play-off-ului sau play-out-ului doi sau mai mulți jucători se află la egalitate de puncte, departajarea se face în primul rând ținându-se cont dacă a fost sau nu aplicată rotunjirea cu 0,5. În caz de egalitate după aplicarea acestui criteriu, departajarea se va face după regulile stabilite inițial!

Haideți să vedem acum cele 3 clasamente de la #PronoLiga1:

Iată clasamentul etapei a 26-a:

Loc Jucator Puncte
1 EmilToma_av 6
2 Drejan Bela 6
3 Costindte 5
4 DunavPyce 5
5 Ionut Iancu 5
6 Adrian 5
7 Cristian Andrei 5
8 Mihai Petrov 5
9 Alecs 5
10 Gabi Ilcu 5
11 Petru Sirbu 5
12 Corneliu Cosma 4
13 Pavel 4
14 Aspirantul 4
15 Nafetsio 4
16 George Nistor 4
17 Ioanitoaia 4
18 Radusmall 3
19 Daninho 3
20 Bianca 3
21 Dragos Adrian 3
22 Ionut Branzei 3
23 Stirbei Voda 3
24 Liga 1 Romania 3
25 Der Konig 3
26 Echidistant 3
27 Herdaniel 9 3
28 Cernat Catalin 3
29 Thernandier 2
30 Cristian-D. Pop 2
31 Claudiu Emanoil 1
32 Nashu 0
33 Valentin 0
34 Nelu Jichita 0
35 Marius Pacurar 0
36 Emil Calinescu 0
37 Raul 0
38 Narcis 0
39 Marius Danea 0
40 Ionut Buciumel 0

Clasamentul general la #PronoLiga1:

Loc Jucator Puncte
1 Petru Sirbu 98
2 Mihai Petrov 97
3 Dragos Adrian 96
4 Adrian 95
5 Liga 1 Romania 94
6 Ioanitoaia 94
7 Aspirantul 93
8 Cristian Andrei 93
9 Daninho 91
10 Claudiu Emanoil 91
11 Echidistant 91
12 Drejan Bela 88
13 Radusmall 87
14 Ionut Iancu 87
15 Pavel 86
16 Cernat Catalin 86
17 Gabi Ilcu 86
18 Thernandier 85
19 Cristian-D. Pop 85
20 DunavPyce 84
21 Nafetsio 84
22 Alecs 82
23 Stirbei Voda 81
24 Herdaniel 9 81
25 Costindte 79
26 EmilToma_av 79
27 Bianca 77
28 Corneliu Cosma 76
29 George Nistor 76
30 Der Konig 75
31 Ionut Branzei 60
32 Marius Pacurar 59
33 Emil Calinescu 39
34 Ionut Buciumel 37
35 Nelu Jichita 31
36 Marius Danea 25
37 Valentin 22
38 Nashu 5
39 Raul 2
40 Narcis 2

Clasamentul general după înjumătățire la #PronoLiga1:

Loc Jucator Puncte
1 Mihai Petrov 49
2 Petru Sirbu 49
3 Dragos Adrian 48
4 Adrian 48
5 Liga 1 Romania 47
6 Aspirantul 47
7 Cristian Andrei 47
8 Ioanitoaia 47
9 Daninho 46
10 Claudiu Emanoil 46
11 Echidistant 46
12 Radusmall 44
13 Ionut Iancu 44
14 Drejan Bela 44
15 Pavel 43
16 Thernandier 43
17 Cristian-D. Pop 43
18 Cernat Catalin 43
19 Gabi Ilcu 43
20 DunavPyce 42
21 Nafetsio 42
22 Stirbei Voda 41
23 Herdaniel 9 41
24 Alecs 41
25 Costindte 40
26 EmilToma_av 40
27 Bianca 39
28 Corneliu Cosma 38
29 Der Konig 38
30 George Nistor 38
31 Marius Pacurar 30
32 Ionut Branzei 30
33 Emil Calinescu 20
34 Ionut Buciumel 19
35 Nelu Jichita 16
36 Marius Danea 13
37 Valentin 11
38 Nashu 3
39 Raul 1
40 Narcis 1

Etapa a 27-a de #PronoLiga1 (playOff & playOut):

10 martie, ora 20:30: FC Botoşani – ACS Poli Timişoara
11 martie, ora 18:00: CSM Poli Iaşi – CS Concordia
11 martie, ora 20:30: Astra – CS ”U” Craiova
12 martie, ora 13:30: FC Voluntari – Pandurii
12 martie, ora 20:30: Steaua – CFR Cluj
13 martie, ora 18:00: Gaz Metan – ASA Tg. Mureș
13 martie, ora 20:30: Viitorul – Dinamo

MODUL DE PARIERE:

7 meciuri – fiecare jucător va avea la dispoziție 7 pronosticuri simple (de genul 1, X sau 2).

IMPORTANT: NU SE ACCEPTĂ ”DUBLELE” (1x, 12, x2). 

Cum funcționează un JOKER?

În fiecare etapă, echipa Tikitaka va alege un meci care va puncta dublu. Joker-ul, noutatea Ediției a V-a, a fost introdus ca urmare a micșorării numărului de meciuri pe etapă, implicit şi a numărului maxim de puncte pe etapă faţă de ediţiile precedente (7 puncte în loc de 9 puncte). El are rolul de a crește suspansul și de a mări șansele de “evadare” ale celor buni. Astfel, un participant poate acumula maxim 8 puncte într-o etapă.

  • Joker-ul etapei: Steaua – CFR Cluj

Termen limită pentru primul meci al etapei: Vineri, 10 Martie ora 20:29 

ATENȚIE! Pentru a veni în sprijinul celor întârziați, de acum înainte o să luăm în considerare toate pronosticurile! Condiția e ca acestea să fie lăsate înainte de începerea meciurilor

NU UITAȚI! Odată lasate, pronosticurile nu mai pot fi modificate in timpul etapei!

*Un exemplu de pronosticuri al unei etape îl aveți mai jos!

Se considera FINALE doar rezultatele dupa 90 de minute! În cazul in care un meci va fi decis la masa verde din cauza unor incidente (fani pe teren, căderea nocturnei, retrageri în stil Copos, Apocalipsă, invazii de melci) meciul va fi ANULAT!

ÎNCĂ O ATENȚIE! În cazul nefericit în care sunt probleme cu site-ul, trimiteți pronosticurile pe adresa: contact@tikitaka.ro

Exemplu de pariere:

FC Botoșani – ACS Poli 1
CSM Poli Iaşi – Concordia 2
Astra – CS ”U” Craiova 1
FC Voluntari – Pandurii 2
Steaua – CFR Cluj 1
Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
Viitorul – Dinamo 2

31 COMENTARII

  1. FC Botoșani – ACS Poli 2
    CSM Poli Iaşi – Concordia X
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 1
    Steaua – CFR Cluj 2
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo 2

  2. FC Botoșani – ACS Poli 2
    CSM Poli Iaşi – Concordia 1
    Astra – CS ”U” Craiova x
    FC Voluntari – Pandurii 1
    Steaua – CFR Cluj 1
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo 1

  3. FC Botoșani – ACS Poli X
    CSM Poli Iaşi – Concordia 1
    Astra – CS ”U” Craiova X
    FC Voluntari – Pandurii 1
    Steaua – CFR Cluj 2
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo 1

  4. FC Botoșani – ACS Poli 1
    CSM Poli Iaşi – Concordia X
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 1
    Steaua – CFR Cluj X
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo 2

  5. FC Botoșani – ACS Poli 1
    CSM Poli Iaşi – Concordia 1
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 1
    Steaua – CFR Cluj 1
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo 1

  6. 0 martie, ora 20:30: FC Botoşani – ACS Poli Timişoara 1
    11 martie, ora 18:00: CSM Poli Iaşi – CS Concordia 1
    11 martie, ora 20:30: Astra – CS ”U” Craiova x
    12 martie, ora 13:30: FC Voluntari – Pandurii 1
    12 martie, ora 20:30: Steaua – CFR Cluj x
    13 martie, ora 18:00: Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    13 martie, ora 20:30: Viitorul – Dinamo 1

  7. FC Botoșani – ACS Poli 1
    CSM Poli Iaşi – Concordia X
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 1
    Steaua – CFR Cluj 1
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo 1

  8. 10 martie, ora 20:30: FC Botoşani – ACS Poli Timişoara 2
    11 martie, ora 18:00: CSM Poli Iaşi – CS Concordia x
    11 martie, ora 20:30: Astra – CS ”U” Craiova x
    12 martie, ora 13:30: FC Voluntari – Pandurii 1
    12 martie, ora 20:30: Steaua – CFR Cluj x
    13 martie, ora 18:00: Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 2
    13 martie, ora 20:30: Viitorul – Dinamo x

  9. FC Botoșani – ACS Poli x

    CSM Poli Iaşi – Concordia x

    Astra – CS ”U” Craiova 1

    FC Voluntari – Pandurii 1

    Steaua – CFR Cluj 2

    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1

    Viitorul – Dinamo 1

  10. FC Botoșani – ACS Poli 1
    CSM Poli Iaşi – Concordia X
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 1
    Steaua – CFR Cluj 2
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo 2

  11. FC Botoșani – ACS Poli 1
    CSM Poli Iaşi – Concordia x
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 1
    Steaua – CFR Cluj x
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo 2

  12. FC Botoșani – ACS Poli x
    CSM Poli Iaşi – Concordia 2
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 2
    Steaua – CFR Cluj 1
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo 2

  13. 10 martie, ora 20:30: FC Botoşani – ACS Poli Timişoara -> X
    11 martie, ora 18:00: CSM Poli Iaşi – CS Concordia -> 1
    11 martie, ora 20:30: Astra – CS ”U” Craiova -> X
    12 martie, ora 13:30: FC Voluntari – Pandurii -> 1
    12 martie, ora 20:30: Steaua – CFR Cluj -> 2
    13 martie, ora 18:00: Gaz Metan – ASA Tg. Mureș -> 1
    13 martie, ora 20:30: Viitorul – Dinamo -> X

  14. 10 martie, ora 20:30: FC Botoşani – ACS Poli Timișoara 1
    11 martie, ora 18:00: CSM Poli Iaşi – CS Concordia X
    11 martie, ora 20:30: Astra – CS ”U” Craiova 1
    12 martie, ora 13:30: FC Voluntari – Pandurii 1
    12 martie, ora 20:30: Steaua – CFR Cluj X
    13 martie, ora 18:00: Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    13 martie, ora 20:30: Viitorul – Dinamo 1

  15. FC Botoșani – ACS Poli 1
    CSM Poli Iaşi – Concordia 1
    Astra – CS ”U” Craiova x
    FC Voluntari – Pandurii 1
    Steaua – CFR Cluj 2
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo 2

  16. FC Botoșani – ACS Poli 1
    CSM Poli Iaşi – Concordia 1
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 1
    Steaua – CFR Cluj x
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo x

  17. FC Botoșani – ACS Poli 2
    CSM Poli Iaşi – Concordia x
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 2
    Steaua – CFR Cluj 1
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo 1

  18. FC Botoșani – ACS Poli 1
    CSM Poli Iaşi – Concordia 1
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 1
    Steaua – CFR Cluj X
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo X

  19. FC Botoșani – ACS Poli 1
    CSM Poli Iaşi – Concordia 1
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii x
    Steaua – CFR Cluj 1
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo 1

  20. 10 martie, ora 20:30: FC Botoşani – ACS Poli Timişoara X
    11 martie, ora 18:00: CSM Poli Iaşi – CS Concordia X
    11 martie, ora 20:30: Astra – CS ”U” Craiova 1
    12 martie, ora 13:30: FC Voluntari – Pandurii 1
    12 martie, ora 20:30: Steaua – CFR Cluj 2
    13 martie, ora 18:00: Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    13 martie, ora 20:30: Viitorul – Dinamo X

  21. FC Botoșani – ACS Poli 1
    CSM Poli Iaşi – Concordia 1
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 1
    Steaua – CFR Cluj 2
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo 1

  22. FC Botoșani – ACS Poli 1
    CSM Poli Iaşi – Concordia x
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 2
    Steaua – CFR Cluj 2
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo x

  23. 10 martie, ora 20:30: FC Botoşani – ACS Poli Timişoara 1
    11 martie, ora 18:00: CSM Poli Iaşi – CS Concordia 1
    11 martie, ora 20:30: Astra – CS ”U” Craiova 1
    12 martie, ora 13:30: FC Voluntari – Pandurii 1
    12 martie, ora 20:30: Steaua – CFR Cluj 2
    13 martie, ora 18:00: Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    13 martie, ora 20:30: Viitorul – Dinamo 1

  24. FC Botoșani – ACS Poli 1
    CSM Poli Iaşi – Concordia 1
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 1
    Steaua – CFR Cluj 1
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo X

  25. 10 martie, ora 20:30: FC Botoşani – ACS Poli Timişoara 1
    11 martie, ora 18:00: CSM Poli Iaşi – CS Concordia x
    11 martie, ora 20:30: Astra – CS ”U” Craiova x
    12 martie, ora 13:30: FC Voluntari – Pandurii x
    12 martie, ora 20:30: Steaua – CFR Cluj 1
    13 martie, ora 18:00: Gaz Metan – ASA Tg. Mureș x
    13 martie, ora 20:30: Viitorul – Dinamo 2

  26. FC Botoşani – ACS Poli Timişoara 1
    CSM Poli Iaşi – CS Concordia X
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 1
    FCSB – CFR Cluj 2
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo 2

  27. FC Botoșani – ACS Poli 1
    CSM Poli Iaşi – Concordia 1
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 1
    Steaua – CFR Cluj x
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo x

  28. FC Botoșani – ACS Poli 1
    CSM Poli Iaşi – Concordia X
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 1
    Steaua – CFR Cluj X
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo 2

  29. FC Botoşani – ACS Poli 1
    CSM Poli Iaşi – Concordia X
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 1
    Steaua – CFR Cluj 2
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo x

  30. 10 martie, ora 20:30: FC Botoşani – ACS Poli Timişoara – x
    11 martie, ora 18:00: CSM Poli Iaşi – CS Concordia – 1
    11 martie, ora 20:30: Astra – CS ”U” Craiova – x
    12 martie, ora 13:30: FC Voluntari – Pandurii – 1
    12 martie, ora 20:30: Steaua – CFR Cluj – 1
    13 martie, ora 18:00: Gaz Metan – ASA Tg. Mureș – 1
    13 martie, ora 20:30: Viitorul – Dinamo – 1

  31. FC Botoșani – ACS Poli 1
    CSM Poli Iaşi – Concordia 1
    Astra – CS ”U” Craiova 1
    FC Voluntari – Pandurii 2
    Steaua – CFR Cluj 1
    Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 1
    Viitorul – Dinamo x

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − 7 =