foto: predictoplanet.com
foto: predictoplanet.com

În această vară, Franța găzduieşte cea de-a 15 ediție a Campionatului European de Fotbal. Aceasta este prima ediție a Campionatului European care va avea la start 24 de echipe. Turneul debutează pe 10 iunie cu partida dintre Franța și România, pe Stade de France. Mai jos găsiți programul meciurilor din cadrul Campionatului European.

Program Euro 2016

GRUPE: 

Vineri, 10 iunie, ora: 22.00 (St-Denis): Franța vs. România – Grupa A

Sâmbătă,11 iunie, ora: 16.00 (Lens): Albania vs. Elveția – Grupa A
Sâmbătă,11 iunie, ora: 19.00 (Bordeaux): Țara Galilor vs. Slovacia – Grupa B
Sâmbătă,11 iunie, ora: 22.00 (Marseille): Anglia vs. Rusia – Grupa B

Duminică, 12 iunie, ora: 16.00 (Paris): Turcia vs. Croația – Grupa D
Duminică, 12 iunie, ora: 19.00 (Nice): Polonia vs. Irlanda de Nord – Grupa C
Duminică, 12 iunie, ora: 22.00 (Lille): Germania vs. Ucraina – Grupa C

Luni, 13 iunie, ora: 16.00 (Toulouse): Spania vs. Cehia – Grupa D
Luni, 13 iunie, ora: 19.00 (St-Denis): Irlanda vs. Suedia – Grupa E
Luni, 13 iunie, ora: 22.00 (Lyon): Belgia vs. Italia – Grupa E

Marți, 14 iunie, ora: 19.00 (Bordeaux): Austria vs. Ungaria – Grupa F
Marți, 14 iunie, ora: 22.00 (St-Etienne): Portugalia vs. Islanda – Grupa F

Miercuri, 15 iunie, ora: 16.00 (Lille): Rusia vs. Slovacia – Grupa B
Miercuri, 15 iunie, ora: 19.00 (Paris): România vs. Elveția – Grupa A
Miercuri, 15 iunie, ora: 22.00 (Marseille): Franța vs. Albania – Grupa A

Joi, 16 iunie, ora: 16.00 (Lens): Anglia vs. Țara Galilor – Grupa B
Joi, 16 iunie, ora: 19.00 (Lyon): Ucraina vs. Irlanda de Nord – Grupa C
Joi, 16 iunie, ora: 22.00 (St-Denis): Germania vs. Polonia – Grupa C

Vineri, 17 iunie, ora: 16.00 (Toulouse): Italia vs. Suedia – Grupa E
Vineri, 17 iunie, ora: 19.00 (St-Etienne): Cehia vs. Croația – Grupa D
Vineri, 17 iunie, ora: 22.00 (Nice): Spania vs. Turcia – Grupa D

Sâmbătă,18 iunie, ora: 16.00 (Bordeaux): Belgia vs. Irlanda – Grupa E
Sâmbătă,18 iunie, ora: 19.00 (Marseille): Islanda vs. Ungaria – Grupa F
Sâmbătă,18 iunie, ora: 22.00 (Paris): Portugalia vs. Austria – Grupa F

Duminică, 19 iunie, ora: 22.00 (Lille): Elveția vs. Franța – Grupa A
Duminică, 19 iunie, ora: 22.00 (Lyon): România vs. Albania – Grupa A

Luni, 20 iunie, ora: 22.00 (St-Etienne): Slovacia vs. Anglia – Grupa B
Luni, 20 iunie, ora: 22.00 (Toulouse): Rusia vs. Țara Galilor – Grupa B

Marți, 21 iunie, ora: 19.00 (Paris): Irlanda de Nord vs. Germania – Grupa C
Marți, 21 iunie, ora: 19.00 (Marseille): Ucraina vs. Polonia – Grupa C
Marți, 21 iunie, ora: 22.00 (Bordeaux): Croația vs. Spania – Grupa D
Marți, 21 iunie, ora: 22.00 (Lens): Cehia vs. Turcia – Grupa D

Miercuri, 22 iunie, ora: 19.00 (Lyon): Ungaria vs. Portugalia – Grupa F
Miercuri, 22 iunie, ora: 19.00 (St-Denis): Islanda vs. Austria – Grupa F
Miercuri, 22 iunie, ora: 22.00 (Nice): Suedia vs. Belgia – Grupa E
Miercuri, 22 iunie, ora: 22.00 (Lille): Italia vs. Irlanda – Grupa E

OPTIMI

Sâmbătă, 25 iunie, ora: 16.00 (St-Etienne): Locul 2 din Grupa A vs. Locul 2 din Grupa C – Meciul 1
Sâmbătă, 25 iunie, ora: 19.00 (Paris): Câştigătoarea grupei B vs. Locul 3 din Grupa A, C sau D – Meciul 2
Sâmbătă, 25 iunie, ora: 22.00 (Lens): Câştigătoarea grupei D vs. Locul 3 din Grupa B, E sau F – Meciul 3

Duminică, 26 iunie, ora: 16.00 (Lyon): Câştigătoarea grupei A vs. Locul 3 din Grupa C, D sau E – Meciul 4
Duminică, 26 iunie, ora: 19.00 (Lille): Câştigătoarea grupei C vs. Locul 3 din Grupa A, B sau F – Meciul 5
Duminică, 26 iunie, ora: 22.00 (Toulouse): Câştigătoarea grupei F vs. Locul 2 din Grupa E – Meciul 6

Luni, 27 iunie, ora: 19.00 (St-Denis): Câştigătoarea grupei E vs. Locul 2 din Grupa D – Meciul 7
Luni, 27 iunie, ora: 22.00 (Nice): Locul 2 din Grupa B vs. Locul 2 din Grupa F – Meciul 8

Împerecherile între câştigătoarele grupelor A, B, C şi D (numite WA, WB, WC, WD în foto jos) cu cele mai bune patru naţionale clasate pe locul 3 se va face conform tabelului de mai jos, în funcţie de grupele din care provin echipele.

sursa: regulamentul UEFA
sursa: regulamentul UEFA

SFERTURI

Joi, 30 iunie, ora: 22.00 (Marseille): Învingătoare Meciul 1 vs. Învingătoare Meciul 3 – Sfert 1

Vineri, 1 iulie, ora: 22.00 (Lille): Învingătoare Meciul 2 vs. Învingătoare Meciul 6 – Sfert 2

Sâmbătă, 2 iulie, ora: 22.00 (Bordeaux): Învingătoare Meciul 5 vs. Învingătoare Meciul 7 – Sfert 3

Duminică, 3 iulie, ora: 22.00 (St-Denis): Învingătoare Meciul 4 vs. Învingătoare Meciul 8 – Sfert 4

SEMIFINALE

Miercuri, 6 iulie, ora: 22.00 (Lyon): Învingătoare Sfert 1 vs. Învingătoare Sfert 2

Thursday 7 iulie, ora: 22.00 (Marseille): Învingătoare Sfert 3 vs. Învingătoare Sfert 4

FINALA

Duminică, 10 iulie, ora 22.00 (St-Denis)

 

sursa: UEFA.com

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × four =