Astăzi a avut loc la sediul FRF, tragerea la sorți pentru programul competițional al Ligii a 2-a pentru sezonul 2017/2018. Campionatul 2017/2018 a eșalonului secund al fotbalului românesc va începe pe 5 august 2017 și se va termina pe 2 iunie, 2018. În prima jumătate a sezonului se vor juca 21 de etape (19 din tur și două din retur). Turul plus cele două etape din retur sunt programate între 5 august și 9 decembrie 2017 în timp ce, returul, (adică etapele 22 – 38), se va disputa între 24 februrie și 2 iunie, 2018.

La startul acestui sezon vor lua parte 20 de formații cu mențiunea că FC Brașov s-a retras din campionat, iar locul rămas liber va fi ocupat de către Metalul Reșița, retrogradată la sfârșitul sezonului trecut. Interesat este faptul că Metalul se află la a doua retrogradare consecutivă în Liga a 3-a însă joacă tot în Liga a 2-a.

1. Luceafărul Oradea
2. Ripensia Timișoara
3. ASA Tg. Mureș
4. Dacia Unirea Brăila
5. SCM Pitești
6. Chindia Târgoviște
7. Metaloglobus București
8. Academica Clinceni
9. CS Mioveni
10.  FC Hermannstadt
11. CS Balotești
12. CS Afumați
13. Dunărea Călărași
14. Olimpia Satu Mare
15. UTA Arad
16. Pandurii Tg. Jiu
17. ASU Poli Timișoara
18. Știința Miroslava
19. Foresta Suceava
20. Metalul Reșița

În sezonul 2015/2016, reșițenii au terminat ultimii în Play-Out-ul Seriei a 2-a cu -11 puncte. Echipa fusese penalizată cu -9 punte iar în Play-Out nu au reușit decât un egal și 9 înfrângeri (golaveraj: 3 goluri marcate – 33 goluri primite).

Liga 2, Seria 2, Play-Out, 2015/2016
Liga 2, Seria 2, Play-Out, 2015/2016

În sezonul următor, 2016/2017, Metalul a terminat pe locul 16 din 21 de echipe. Acest lucru s-a întâmplat în special echipelor CSM Rm. Vâlcea, Unirea Tărlungeni, Șoimii Pâncota, ACS Berceni și FCM Baia Mare care s-au retras/desființat. În 34 de etape, reșițenii au câștigat doar 6 partide, au terminat la egalitate de trei ori și au pierdut 25 de meciuri.

Liga a 2-a, 2016/2017
Liga a 2-a, 2016/2017

FC Brașov s-a desființat iar în locul acesteia vor apărea două alte echipe: FC “SR” Brașov  (echipa suporterilor) și ACS Steagul Roșu Brașov (echipa patronată de Dragoș Ivăncescu). În acest moment pe Stadionul Tineretului din Brașov își dispută meciurile de pe teren propriu, echipa nou promovată în Liga 1, OSK Sepsi Sf. Gheorghe.

Pandurii Tg. Jiu și ASA Tg. Mureș sunt echipele care au retrogradat din Liga 1 iar UTA Arad este formația care a pierdut barajul cu ACS Poli Timișoara. Echipele promovate din Liga a 3-a sunt: Știința Miroslava, Metaloglobus București, SCM Piteși, Ripensia Timișoara și FC Hermannstadt Sibiu.

La următoarea ședintă a Comitetului Executiv, printre altele se vor lua și deciziile în cazul acceptării Metalului Reșița în Liga a 2-a dar și schimbarea numelui echipei SCM Piteși în FC Argeș.

Program etape Liga 2, sezon 2017/2018:

Etapa I

Luceafărul Oradea Metalul Reșița
Ripensia Timișoara Foresta Suceava
ASA Tg. Mureș Știința Miroslava
Dacia Unirea Brăila ASU Poli Timișoara
SCM Pitești Pandurii Tg. Jiu
Chindia Târgoviște UTA Arad
Metaloglobus București Olimpia Satu Mare
Academica Clinceni Dunărea Călărași
CS Mioveni CS Afumați
FC Hermannstadt CS Balotești

Etapa a II-a

Metalul Reșița CS Balotești
CS Afumați FC Hermannstadt
Dunărea Călărași CS Mioveni
Olimpia Satu Mare Academica Clinceni
UTA Arad Metaloglobus București
Pandurii Tg. Jiu Chindia Târgoviște
ASU Poli Timișoara SCM Pitești
Știința Miroslava Dacia Unirea Brăila
Foresta Suceava ASA Tg. Mureș
Luceafărul Oradea Ripensia Timișoara

Etapa a III-a

Ripensia Timișoara Metalul Reșița
ASA Tg. Mureș Luceafărul Oradea
Dacia Unirea Brăila Foresta Suceava
SCM Pitești Știința Miroslava
Chindia Târgoviște ASU Poli Timișoara
Metaloglobus București Pandurii Tg. Jiu
Academica Clinceni UTA Arad
CS Mioveni Olimpia Satu Mare
FC Hermannstadt Dunărea Călărași
CS Balotești CS Afumați

Etapa a IV-a

Metalul Reșița CS Afumați
Dunărea Călărași CS Balotești
Olimpia Satu Mare FC Hermannstadt
UTA Arad CS Mioveni
Pandurii Tg. Jiu Academica Clinceni
ASU Poli Timișoara Metaloglobus București
Știința Miroslava Chindia Târgoviște
Foresta Suceava SCM Pitești
Luceafărul Oradea Dacia Unirea Brăila
Ripensia Timișoara ASA Tg. Mureș

Etapa a V-a

ASA Tg. Mureș Metalul Reșița
Dacia Unirea Brăila Ripensia Timișoara
SCM Pitești Luceafărul Oradea
Chindia Târgoviște Foresta Suceava
Metaloglobus București Știința Miroslava
Academica Clinceni ASU Poli Timișoara
CS Mioveni Pandurii Tg. Jiu
FC Hermannstadt UTA Arad
CS Balotești Olimpia Satu Mare
CS Afumați Dunărea Călărași

Etapa a VI-a

Metalul Reșița Dunărea Călărași
Olimpia Satu Mare CS Afumați
UTA Arad CS Balotești
Pandurii Tg. Jiu FC Hermannstadt
ASU Poli Timișoara CS Mioveni
Știința Miroslava Academica Clinceni
Foresta Suceava Metaloglobus București
Luceafărul Oradea Chindia Târgoviște
Ripensia Timișoara SCM Pitești
ASA Tg. Mureș Dacia Unirea Brăila

Etapa a VII-a

Dacia Unirea Brăila Metalul Reșița
SCM Pitești ASA Tg. Mureș
Chindia Târgoviște Ripensia Timișoara
Metaloglobus București Luceafărul Oradea
Academica Clinceni Foresta Suceava
CS Mioveni Știința Miroslava
FC Hermannstadt ASU Poli Timișoara
CS Balotești Pandurii Tg. Jiu
CS Afumați UTA Arad
Dunărea Călărași Olimpia Satu Mare

Etapa a VIII-a

Metalul Reșița Olimpia Satu Mare
UTA Arad Dunărea Călărași
Pandurii Tg. Jiu CS Afumați
ASU Poli Timișoara CS Balotești
Știința Miroslava FC Hermannstadt
Foresta Suceava CS Mioveni
Luceafărul Oradea Academica Clinceni
Ripensia Timișoara Metaloglobus București
ASA Tg. Mureș Chindia Târgoviște
Dacia Unirea Brăila SCM Pitești

Etapa a IX-a

SCM Pitești Metalul Reșița
Chindia Târgoviște Dacia Unirea Brăila
Metaloglobus București ASA Tg. Mureș
Academica Clinceni Ripensia Timișoara
CS Mioveni Luceafărul Oradea
FC Hermannstadt Foresta Suceava
CS Balotești Știința Miroslava
CS Afumați ASU Poli Timișoara
Dunărea Călărași Pandurii Tg. Jiu
Olimpia Satu Mare UTA Arad

Etapa a X-a

Metalul Reșița UTA Arad
Pandurii Tg. Jiu Olimpia Satu Mare
ASU Poli Timișoara Dunărea Călărași
Știința Miroslava CS Afumați
Foresta Suceava CS Balotești
Luceafărul Oradea FC Hermannstadt
Ripensia Timișoara CS Mioveni
ASA Tg. Mureș Academica Clinceni
Dacia Unirea Brăila Metaloglobus București
SCM Pitești Chindia Târgoviște

Etapa a XI-a

Chindia Târgoviște Metalul Reșița
Metaloglobus București SCM Pitești
Academica Clinceni Dacia Unirea Brăila
CS Mioveni ASA Tg. Mureș
FC Hermannstadt Ripensia Timișoara
CS Balotești Luceafărul Oradea
CS Afumați Foresta Suceava
Dunărea Călărași Știința Miroslava
Olimpia Satu Mare ASU Poli Timișoara
Olimpia Satu Mare Pandurii Tg. Jiu

Etapa a XII-a

Metalul Reșița Pandurii Tg. Jiu
ASU Poli Timișoara UTA Arad
Știința Miroslava Olimpia Satu Mare
Foresta Suceava Dunărea Călărași
Luceafărul Oradea CS Afumați
Ripensia Timișoara CS Balotești
ASA Tg. Mureș FC Hermannstadt
Dacia Unirea Brăila CS Mioveni
SCM Pitești Academica Clinceni
Chindia Târgoviște Metaloglobus București

Etapa a XIII-a

Metaloglobus București Metalul Reșița
Academica Clinceni Chindia Târgoviște
CS Mioveni SCM Pitești
FC Hermannstadt Dacia Unirea Brăila
CS Balotești ASA Tg. Mureș
CS Afumați Ripensia Timișoara
Dunărea Călărași Luceafărul Oradea
Olimpia Satu Mare Foresta Suceava
UTA Arad Știința Miroslava
Pandurii Tg. Jiu ASU Poli Timișoara

Etapa a XIV-a

Metalul Reșița ASU Poli Timișoara
Știința Miroslava Pandurii Tg. Jiu
Foresta Suceava UTA Arad
Luceafărul Oradea Olimpia Satu Mare
Ripensia Timișoara Dunărea Călărași
ASA Tg. Mureș CS Afumați
Dacia Unirea Brăila CS Balotești
SCM Pitești FC Hermannstadt
Chindia Târgoviște CS Mioveni
Metaloglobus București Academica Clinceni

Etapa a XV-a

Academica Clinceni Metalul Reșița
CS Mioveni Metaloglobus București
FC Hermannstadt Chindia Târgoviște
CS Balotești SCM Pitești
CS Afumați Dacia Unirea Brăila
Dunărea Călărași ASA Tg. Mureș
Olimpia Satu Mare Ripensia Timișoara
UTA Arad Luceafărul Oradea
Pandurii Tg. Jiu Foresta Suceava
ASU Poli Timișoara Știința Miroslava

Etapa a XVI-a

Metalul Reșița Știința Miroslava
Foresta Suceava ASU Poli Timișoara
Luceafărul Oradea Pandurii Tg. Jiu
Ripensia Timișoara UTA Arad
ASA Tg. Mureș Olimpia Satu Mare
Dacia Unirea Brăila Dunărea Călărași
SCM Pitești CS Afumați
Chindia Târgoviște CS Balotești
Metaloglobus București FC Hermannstadt

Etapa a XVII-a

CS Mioveni Metalul Reșița
FC Hermannstadt Academica Clinceni
CS Balotești Metaloglobus București
CS Afumați Chindia Târgoviște
Dunărea Călărași SCM Pitești
Olimpia Satu Mare Dacia Unirea Brăila
UTA Arad ASA Tg. Mureș
Pandurii Tg. Jiu Ripensia Timișoara
ASU Poli Timișoara Luceafărul Oradea
Știința Miroslava Foresta Suceava

Etapa a XVIII-a

Metalul Reșița Foresta Suceava
Luceafărul Oradea Știința Miroslava
Ripensia Timișoara ASU Poli Timișoara
ASA Tg. Mureș Pandurii Tg. Jiu
Dacia Unirea Brăila UTA Arad
SCM Pitești Olimpia Satu Mare
Chindia Târgoviște Dunărea Călărași
Metaloglobus București CS Afumați
Academica Clinceni CS Balotești
CS Mioveni FC Hermannstadt

Etapa a XIX-a

FC Hermannstadt Metalul Reșița
CS Balotești CS Mioveni
CS Afumați Academica Clinceni
Dunărea Călărași Metaloglobus București
Olimpia Satu Mare Chindia Târgoviște
UTA Arad SCM Pitești
Pandurii Tg. Jiu Dacia Unirea Brăila
ASU Poli Timișoara ASA Tg. Mureș
Știința Miroslava Ripensia Timișoara
Foresta Suceava Luceafărul Oradea

Vor promova în Liga 1, echipele clasate pe locurile 1 și 2 iar echipa care va termina pe locul 3, va juca baraj cu echipa clasată pe locul 12 din Liga 1. Vor retrogradat ultimele 5 clasate, locurile 16 – 20.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + 3 =