Portugalia 2-3 România, meci amical 30 ianuarie 1985

0
334

pe 30 ianuarie 1985, România juca un amical la Lisabona cu Portugalia. Era cea de-a 7-a întâlnire dintre cele nouă naționale și doar al doilea amical după cel din 1966 încheiat cu victoria portughezilor. Din cele 11 meciuri directe dintre România și Portugalia de până acum, 3 au fost amicale iar 8 au fost oficiale.

Selecționerul națioanlei, Mircea Lucescu a început partida de pe Jose Alvalade cu următorea formulă:

Marcel Coraș

După pauză au mai intrat Marius Lăcătuș (min. 53 – Negrilă), Laurențiu Bozeșan (min. 77 – Klein) și Gică Hagi (min. 82 – Coraș).

Jaime Magalhaes

Au mai jucat Jordao ( F. Gomes), Vitor Damas (Bento), Joaquim Azvedo Quim (Frasco) și Oceano (E. Gomes)

Portughezii au condus cu 2-0 până la pauză prin golurile lui Futre din minutul 10 și Carlos Manuel din minutul 48. Tricolorii au revenit și au întors rezultatul prin dubla lui Lăcătuș din minutele 57 și 77 și prin golul lui Hagi din minutul 84.