f8a13a38-a962-489a-90b1-28ddbb092fdcAșa cum era de așteptat, Usain Bolt a câștigat cursa de 100 metri de la Campionatele Mondiale de atletism, de la Moscova, oprind cronometrul la 9.77, cu 19 sutimi peste recordul mondial deținut tot de el. Pentru jamaicanul care deține și două titluri olimpice la suta de metri, acesta este al doilea aur mondial consecutiv după victoria de la Berlin (2009). Deși a avut un start mai bun, americanul Justin Gatlin nu a repetat isprava de la Roma, din acest an, și a fost nevoit să se mulțumească doar cu argintul. Bronzul i-a revenit unui conațional de-al lui Bolt, Nesta Carter, în timp ce TOP5-ul a fost completat de alți doi jamaicani, Kemar Bailey-Cole și Nickel Ashmeade, realizatorul celui mai bun timp din semifinale. Calificat în finală cu ultimul timp, campionul european Christophe Lemaitre a terminat pe penultimul loc în finală, depășindu-l doar pe britanicul James Dasaolu.

Rezultate – finală:

  1. Usain Bolt (Jamaica) 9.77 (SB)
  2. Justin Gatlin (SUA) 9.85 (SB)
  3. Nesta Carter (Jamaica) 9.95
  4. Kemar Bailey-Cole (Jamaica) 9.98
  5. Nickel Ashmeade (Jamaica) 9.98
  6. Mick Rodgers (SUA) 10.04
  7. Christophe Lemaitre (Franța) 10.06
  8. James Dasaolu (Marea Britanie) 10.21

În afară de această probă, astăzi s-au mai acordat alte cinci seturi de medalii: la 20 km marș masculin, la săritura în lungime feminin, la aruncarea discului feminin, la 10000 metri feminin, precum și la decatlonul ale cărui proble s-au desfășurat pe parcursul primelor două zile de la Moscova.

Rezultate 20 KM MARȘ MASCULIN – TOP10:

  1. Alexandr Ivanov (Rusia) 1:20:58 (PB)
  2. Chen Ding (China) 1:21:09 (SB)
  3. Miguel Angel Lopez (Spania) 1:21:21 (SB)
  4. Joao Vieira (Portugalia) 1:22:05
  5. Denis Strelkov (Rusia) 1:22:06
  6. Takumi Saito (Japonia) 1:22:09
  7. Ruslan Dmytrenko (Ucraina) 1:22:14
  8. Inaki Gomez (Canada) 1:22:21 (SB)
  9. Christopher Linke (Germania) 1:22:36 (SB)
  10. Kim Hyun-Sub (Coreea de Sud) 1:22:50 (SB)

Rezultate SĂRITURA ÎN LUNGIME FEMININ – finală:

  1. Brittney Reese (SUA) 7,01 m (încercarea 2)
  2. Blessing Okagbare (Nigeria) 6,99 m (încercarea 5)
  3. Ivana Spanovic (Serbia) 6,82 m (încercarea 5) (NR)
  4. Volha Sudarava (Belarus) 6,82 m (încercarea 2) (SB)
  5. Olga Kucherenko (Rusia) 6,81 m (încercarea 4)
  6. Shara Proctor (Marea Britanie) 6,79 m (încercarea 2)
  7. Darya Klishina (Rusia) 6,76 m (încercarea 2)
  8. Tori Polk (SUA) 6,73 m (încercarea 4)
  9. Yelena Sokolova (Rusia) 6,65 m (încercare 3)
  10. Erica Jarder (Suedia) 6,47 m (încercarea 1)
  11. Janay DeLoach Soukup (SUA) 6,44 m (încercarea 3)
  12. Sosthene Moguenara (Germania) 6,42 m (încercarea 1)

Rezultate ARUNCAREA DISCULUI FEMININ – finală:

  1. Sandra Perkovic (Croația) 67,99 m (încercarea 2)
  2. Melina Robert-Micon (Franța) 66,28 m (încercarea 6) (NR)
  3. Yarelys Barrios (Cuba) 64,96 m (încercarea 1)
  4. Nadine Mueller (Germania) 64,67 m (încercarea 2)
  5. Gia Lewis-Smallwood (SUA) 64,23 m (încercarea 4)
  6. Tan Jian (China) 63,34 m (încercarea 4)
  7. Zaneta Glanc (Polonia) 62,90 m (încercarea 2)
  8. Denia Caballero (Cuba) 62,80 m (încercarea 1)
  9. Zinaida Sendriute (Lituania) 62,54 m (încercare 2)
  10. Dani Samuels (Australia) 62,42 m (încercarea 2)
  11. Yaime Perez (Cuba) 60,33 m (încercarea 3)
  12. Rocio Comba (Argentina) 62,39 m (încercarea 2)

Cu al 22-lea rezultat în calificări, Nicoleta Grasu a ratat calificarea în finală.

Rezultate 10000 M FEMININ – TOP10:

  1. Tirunesh Dibaba (Ethiopia) 30:43.35
  2. Gladys Cherono (Kenya) 30:45.17
  3. Balaynesh Oljira (Ethiopia) 30:46.98
  4. Emily Chebet (Kenya) 30:47.02 (PB)
  5. Hitomi Niiya (Japonia) 30:56.70 (PB)
  6. Shitaye Eshete (Bahrain) 31:13.79 (SB)
  7. Selly Chepyego Kaptich (Kenya) 31:22.11 (PB)
  8. Shalane Flanagan (SUA) 31:34.83
  9. Ababel Yeshaneh (Ethiopia) 32:02.09
  10. Christelle Daunay (Franța) 32:04.44

Rezultate finale DECATLON – TOP10:

  1. Ashton Eaton (SUA) 8809 puncte (WL)
  2. Michael Schrader (Germania) 8670 puncte (PB)
  3. Damian Warner (Canada) 8512 puncte (PB)
  4. Kevin Mayer (Franța) 8446 puncte (PB)
  5. Eelco Sintnicolaas (Olanda) 8391 puncte (SB)
  6. Carlos Chinin (Brazilia) 8388 puncte
  7. Rico Freimuth (Germania) 8382 puncte (PB)
  8. Ilya Shkurenev (Rusia) 8370 puncte (PB)
  9. Willem Coertzen (Africa de Sud) 8343 puncte (AR)
  10. Leonel Suarez (Cuba) 8317 puncte (SB)

sursă foto

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 − 3 =