Naționala României la Turneul de la Paris, 1983

0
2968

În 1983, echipa națională a României a fost invitată la Turneul de la Paris (Tournoi de Paris), o competiție de prestigiu înființată în 1955 de către francezi. La ediția din 1983, pe lângă România, gazdele, PSG, au mai invitat echipele Botafogo (Brazilia) și Maccabi Netanya (Israel). S-a jucat în sistem piramidal, semifinale – finală.

În primul meci, România câștiga cu 1-0 în fața brazilienilor de la Botafogo. Partida s-a jucat pe Stadionul Parc de Prince pe 11 iulie 1983. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de jucătorul sud-american Abel în propria poartă în minutul 10. În celălalt meci, PSG trecea cu 4-0 de Maccabi Netanya și întâlnea România în finală.

Finala s-a jucat pe 12 iulie 1983. Rezultatul a fost decis de fotbalistul gazdelor, Janvion, care înscria în propria poartă în minutul 60. Tricolorii câștigau trofeul după două victorii la limită, ambele decise de două autogoluri.

SEMIFINALE
11.07.1983 România 1 0 Botafogo
PSG 4 0 Maccabi Netanya
FINALA
12.07.1983 PSG 0 1 România

În finala mică, Botafogo a câștigat cu 4-1 în fața israelienilor de la Maccabi Netanya.

Articolul precedentFinala Campionatului Mondial din Africa de Sud, 2010: Spania – Olanda