western-southern-open-day-six-nadal-federerRafael Nadal și Roger Federer au oferit un nou meci memorabil în sferturile de finală ale Western & Southern Open, la capătul căruia spaniolul s-a impus cu 5-7 6-4 6-3. Pe parcursul întregii partide, dar mai ales în prima ei parte, Federer a reușit câteva lovituri excepționale, jocul său amintind de perioada în care nimeni nu îndrăznea să se apropie de poziția sa de lider din clasamentul ATP. În primul set, elvețianul a făcut break-ul la 5-5, iar apoi l-a închis pe propriul serviciu. În cel secund, echilibrul a persistat până la 5-4 pentru Nadal, când Federer, după ce a salvat o șansă de set, a avut o lovitură cu rama, oferindu-i spaniolului încă o minge de set pe care acesta a fructificat-o cu un forehand în lung de linie. Pierderea acestui set l-a făcut pe Roger să-și mai piardă din încredere, unele lovituri au început să nu-i mai intre atât de bine, iar Rafa a ajuns să conducă rapid cu 3-0 în decisiv. La 5-3, Federer a salvat trei mingi de meci consecutive, dar în urma unui punct în care mingea a atins de două ori consecutiv banda fileului, ibericul a mai obținut o șansă pe care a valorificat-o, la fel ca în setul precedent, cu un forehand în lungul liniei care a prins tușa, încheind meciul după două ore și 14 minute.

Neînvins pe hard în acest an, Rafa Nadal pare a fi cel mai în formă jucător în acest moment. În semifinalele de la Cincinnati el va juca împotriva cehului Tomas Berdych, cap de serie numărul șase, care l-a eliminat pe Andy Murray. În semifinala de pe jumătatea superioară de tablou, John Isner îl va întâlni pe Juan Martin del Potro.