Campionatele Mondiale de la Moscova s-au încheiat astăzi cu probele de ștafetă 4×100 metri în care Jamaica s-a impus atât la masculin, cât și la feminin, iar Usain Bolt și Shelly-Ann Fraser-Pryce au obținut a treia medalie de aur la aceste întreceri din Rusia. În cursa băieților, americanii au reușit să se mențină la nivelul jamaicanilor pe primele trei schimburi atunci când au alergat Charles Silmon/Nesta Carter, Mike Rodgers/Kemar Bailey-Cole și Rakieem Salaam/Nickel Ashmeade, dar, în ultimul schimb, aceștia au avut mici dificultăți la predarea ștafetei către Justin Gatlin, iar campionul olimpic de la Atena nu a avut nicio șansă în fața lui Bolt.

Rezultate 4×100 M MASCULIN – finală:

  1. Jamaica (N. Carter, K. Bailey-Cole, N. Ashmeade, U. Bolt) 37.36 (WL)
  2. SUA (C. Silmon, M. Rodgers, R. Salaam, J. Gatlin) 37.66
  3. Canada (G. Smellie, A. Brown, D. Richards-Kwok, J. Warner) 37.92 (SB)
  4. Germania (L. Jakubczyk, S. Knipphals, J. Reus, M. Keller) 38.04 (SB)
  5. Olanda (B. Mariano, C. Martina, L. Bonevacia, H. Paulina) 38.37 (SB)
  6. Japonia (Y. Kiryu, K. Fujimitsu, K. Takase, S. Iizuka) 38.39
  7. Trinidad & Tobago (A. Taffe, K. Bledman, R. Sorrillo, R. Thompson) 38.57
  8. Marea Britanie (A. Gemili, H. Aikines-Aryeetey, J. Ellington, D. Chambers) descalificată

La ștafeta fetelor, Carrie Russell, Kerron Stewart, Schillonie Calvert și Shelly-Ann Fraser-Pryce au adus aurul pentru Jamaica bătând recordul competiției. Americancele cu Janeba Tarmoh, Alexandria Anderson, English Gardner și Octavious Freeman au prins bronzul și au fost aproape să-i sufle și argintul Franței, deși au avut probleme între schimburi, la predarea ștafetei.

Rezultate 4×100 M FEMININ – finală:

  1. Jamaica (C. Russell, K. Stewart, S. Calvert, S. Fraser-Pryce) 41.29 (CR)
  2. Franța (C. Distel-Bonnet, A. Ikuesan, M. Soumare, S. Akakpo) 42.73
  3. SUA (J. Tarmoh, A. Anderson, E. Gardner, O. Freeman) 42.75
  4. Marea Britanie (D. Asher-Smith, A. Nelson, A. Lewis, H. Jones) 42.87
  5. Germania (Y. Kwadwo, I. Weit, T. Pinto Lofamakanda, V. Sailer) 42.90
  6. Rusia (O. Belkina, N. Rusakova, E. Savlinis, Y. Bolsun) 42.93 (SB)
  7. Canada (C. Emmanuel, K. Huacinthe, S. Davis, K. Bingham) 43.28
  8. Brazilia (E. dos Santos, A. Silva, F. Krasucki, V. Gomes) descalificată

Teddy Tamgho a devenit campion mondial la triplu salt după ce a reușit al treilea rezultat din istoria probei, la 25 cm de recordul mondial. Românul Marian Oprea a terminat finala pe locul șase, având două încercări valide.

Rezultate TRIPLU SALT MASCULIN – finală:

  1. Teddy Tamgho (Franța) 18,04 m (încercarea 6) (WL)
  2. Pedro Pablo Pichardo (Cuba) 17,68 m (încercarea 2)
  3. Will Claye (SUA) 17,52 m (încercarea 3) (SB)
  4. Christian Taylor (SUA) 17,20 m (încercarea 6)
  5. Aleksey Fedorov (Rusia) 16,90 m (încercarea 2)
  6. MARIAN OPREA (ROMÂNIA) 16,82 m (încercarea 1)
  7. Gaetan Saku Bafuanga Baya (Franța) 16,79 m (încercarea 2)
  8. Fabrizio Schembri (Italia) 16,74 m (încercarea 3)
  9. Dong Bin (China) 16,73 m (încercarea 3)
  10. Dimitrios Tsiamis (Grecia) 16,66 m (încercarea 1)
  11. Samyr Laine (Haiti) 16,09 m (încercarea 2)
  12. Yoann Rapinier (Franța) 15,17 m (încercarea 3)

În ultima zi de la Moscova au mai fost programate finalele de la 1500 metri masculin, 800 metri feminin și aruncarea suliței feminin.

Rezultate 1500 M MASCULIN – finală:

  1. Asbel Kiprop (Kenya) 3:36.28
  2. Matthew Centrowitz (SUA) 3:36.78
  3. Johan Cronje (Africa de Sud) 3:36.83
  4. Nixon Kiplimo Chepseba (Kenya) 3:36.87
  5. Homiyu Tesfaye (Germania) 3:37.03
  6. Silas Kiplagat (Kenya) 3:37.11
  7. Mekonnen Gebremedhin (Ethiopia) 3:37.21
  8. Henrik Ingebrigtsen (Norvegia) 3:37.52
  9. Mohamed Moustaoui (Maroc) 3:38.08
  10. Nathan Brannen (Canada) 3:38.09
  11. Florian Carvalho (Franța) 3:39.17
  12. Chris O’Hare (Marea Britanie)  3:46.04

Rezultate 800 M FEMININ – finală:

  1. Eunice Jepkoech Sum (Kenya) 1:57.38 (PB)
  2. Mariya Savinova (Rusia) 1:57.80 (SB)
  3. Brenda Martinez (SUA) 1:57.91 (PB)
  4. Alysia Johnson Montano (SUA) 1:57.95
  5. Ekaterina Positogova (Rusia) 1:58.05 (SB)
  6. Ajee Wilson (SUA) 1:58.21 (PB)
  7. Nataliia Lupu (Ucraina) 1:59.79
  8. Lenka Masna (Cehia) 2:00.59

Rezultate ARUNCAREA SULIȚEI FEMININ – finală:

  1. Christina Obergfoell (Germania) 69,05 m (încercarea 2) (SB)
  2. Kimberley Mickle (Australia) 66,60 m (încercarea 6) (PB)
  3. Maria Abakumova (Rusia) 65,09 m (încercarea 1)
  4. Linda Stahl (Germania) 64,78 m (încercarea 1)
  5. Kathryn Mitchell (Australia) 63,77 m (încercarea 1) (SB)
  6. Sunette Viljoen (Africa de Sud) 63,58 m (încercarea 1)
  7. Viktoriya Sudarushkina (Rusia) 62,21 m (încercarea 2)
  8. Li Lingwei (China) 61,30 m (încercarea 3)
  9. Tatjana Jelaca (Serbia) 60,81 m (încercarea 3)
  10. Sofi Flinck (Suedia) 59,52 m (încercarea 2)
  11. Vira Rebryk (Ucraina) 58,33 m (încercarea 2)
  12. Nadeeka L. Babaranda Liyanage (Sri Lanka) 58,16 m (încercarea 2)

sursă foto

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 + eight =