Barometrul stranierilor: 6, vine Mitriță! Gol superb marcat de român pentru New York City

0
1402

MitrițăAlexandru Mitriță continuă evoluțiile bune în tricoul celor de la New York City FC. Internaționalul român adus la Universitatea Craiova a marcat golul de 1-0 în victoria echipei sale contra celor de la Houston Dynamo, scor 3-2.

New York City – Houston Dynamo 3-2 a fost un meci cu de toate: goluri superbe, o eliminare, ratări peste ratări, reveniri și un final dramatic. Mitriță a deschis scorul în minutul 16 după o combinație de Playstation cu Heber și Medina. Românul a inițiat acțiunea și tot el s-a aflat la finalizare.

Apoi, Houston a egalat în minutul 26, iar trei munte mai târziu oaspeții au rămas în 10 oameni. Nu a contat, pentru că Houston avea să marcheze, în minutul 77, golul de 1-2.

Ultimele 10 minute au fost dramatice pe Yankee Stadium din New York. Intrat pe teren în minutul 58, argentinianul Valentin Castellanos a marcat pentru 2-2 în minutul 83, iar în minutul 90+3 a adus toate cele 3 puncte pentru echipa lui Mitriță.

New York City, pentru care Mitriță a ajuns la 6 reușite în acest sezon, ocupă locul 3 în Conferința de Est, cu 38 de puncte, la 4 de Philadelphia Union. Totuși, trupa lui Mitriță are mari șanse de a urca pe locul 1, având doar 22 de meciuri jucate, față de 25 cât ar cei de la Union.

În continuare, în clasamentul celor mai buni români marcatori de peste hotare, lider este Liviu Antal, cel care distruge toate plasele în Lituania cu Zalgiris.