Cel mai bun parcurs european al echipelor românești din ultimii 30 de ani, a fost sezonul 2005/06 când Steaua și Rapid au prins fazele finale ale Cupei UEFA, actuala Europa League. Acel sezon a produs și o premieră absolută pentru fotbalul românesc dar și cel european: două echipe românești și din acel oraș au jucat în sferturile competiției.

Pe 6 aprilie se decidea o semifinalistă dintre Rapid și Steaua. Steliștii au avut norocul înscrierii unui gol în deplasare astfel că formația antrenată de Cosmin Olăroiu avea să ne reprezinte în semifinala cu englezii de la Middlesbrough.

Manșa tur s-a jucat pe 20 aprilie 2006 pe Stadionul Lia Manoliu sub privirile a peste 40.000 de spectatori. Partida ne-a aparținut, cu foarte multe ocazii irosite și o victorie cu doar 1-0. Nicolae Dică marca singurul gol al partidei în minutul 30.