Pe 12 octombrie 1966, campioana României, Petrolul Ploiești primea vizita campioanei Angliei, FC Liverpool într-un meci conta pentru manșa retur a Cupei Campionilor Europeni. În primul meci, găzarii au pierdut cu 2-0 pe Anfield.

La Ploiești, în fața a peste 10 mii de spectatori, Petrolul a făcut spectacol reușind să marcheze de 3 ori în poarta apărată de Tommy Lawrence. Constantin Moldoveanu deschidea scorul în minutul 34. Roger Hunt restabilea egalitatea la 5 minute de la reluarea reprizei secunde. Alexandru Boc a readus formația noastră în avantaj în minutul 59. Scorul final, 3-1  fost stabilit de Mircea Dridea în minutul 65. Doar un a gol a lipsit găzarilor pentru o calificare istorică în fața mult mai titratei Liverpool.

Petrolul: Mihai Ionescu, Gheorghe Pahontu, Mihai Mocanu, Alexandru Boc, Gheorghe Florea, Octavian Dincuță, Constantin Moldoveanu, Mircea Dridea, Virgil Dridea, Alexandru Badea, Petre Dragomir.

Antrenor: Constantin Cernăianu

Liverpool: Tommy Lawrence, Chris Lawler, Gordon Milne, Tommy Smith, Ron Yeats, Willie Stevenson, Ian Callaghan, Roger Hunt, Ian St. John, Geoff Strong, Peter Thompson

Antrenor: Bill Shankly