Meciuri memorabile: Dinamo 5-1 Everton, Cupa UEFA 2005/06

0
1428

Una dintre cele mai bune partide făcute vreodată de Dinamo în cupele europene a fost cea din sezonul 2005/2006 de Cupa UEFA când formația din Ștefan cel Mare a întâlnit Everton în primul tur. Prima mansă s-a jucat la București pe 15 septembrie 2005 sub privirile a aproximativ 11.500 de spectatori. Prima repriză a fost una echiibrată cu câte un gol de fiecare parte. Niculescu deschidea scorul în minutul 27 iar Cahill egala pentru englezi 3 minute mai târziu. A doua repriză a fost una de excepție pentru dinamoviști care au marcat de 4 ori. Zicu a marcat pentru 2-1 în minutul 51, Florentin Petre pentru 3-1 în minutul 74, iar Bratu a marcat o dublă în minutele 76 și 92.

Ioan Andone a jucat cu următorul 11: 1. Vladimir Gaev, 3. Cristian Pulhac, 4. Gabriel Tamaș, 5. Cosmin Moți, 6. Andrei Mărgăritescu, 7. Ianis Zicu, 8. Florentin Petre, 9. Claudiu Niculescu, 10. Ștefan Grigorie, 14. Lucian Goian și 19. Mihăiță Pleșan. Rezerve au fost: 12. Adan Guso, 15. George Galamaz (min. 82 – Fl. Petre), 17. Alexxandru Bălțoi, 21. Florin Bratu (min. 60 – Cl. Niculescu), 22. Vlăduț Munteanu (min. 78 – Pleșan), 27. Ionuț Bălan, 20. Adrian Cristea.

David Moyes a trimis în teren următorii jucători: 25. Nigel Martyn, 4. Joseph Yobo, 5. David Weir, 7. Marcus Bent, 10. Simon Davies, 11. James McFadden, 17. Tim Cahill, 18. Philip Neville, 19. Nuno Valente, 21. Leon Osman, 22. Tony Hibbert. Rezerve: 1. Richard Wright, 9. Duncan Ferguson (min. 78 – McFadden), 12. Li Tie, 14. Kevin Kilbane (min. 72 – Davies), 6. Mikel Arteta, 20. Matteo Ferrari, 31. Mark Hughes.