Pe 3 februarie 1988, echipa națională a României juca un meci amical la Haifa pe Stadionul Kiryat Eliezer sub privirile a aproximativ 5.000 de spectatori cu Israel. Tricolorii s-au impus cu 2-0. Golurile au fost marcate de Ladislau Boloni în minutul 15 și de Romeo Daniel Ciucă (foto) în minutul 70. Acesta a fost meciul de debut pentru Ionuț Lupescu și Ioan Ovidiu Sabău în echipa națională. În acest meci au mai debutat autorul golului, Ciucă, jucătorul echipei Sportul Studențesc și Ion Goanță de la Rapid.

Claudiu Vaișcovici (Dinamo – 2) a intrat în minutul 46 în locul lui Țârlea
Selecționer a fost Emeric Ienei, acesta fiind la meciul cu numărul 14 pe banca echipei naționalei.

Ioan Ovidiu Sabău a îmbrăcat tricoul echipei naționale timp de 11 ani, perioadă în care a adunat 55 de meciuri și a marcat 8 goluri. Ionuț Lupescu s-a retras de la națională în anul 2000 reușind să strângă 74 de selecții și să marcheze 6 goluri.