În aceste zile în capitala Cehiei au loc calificările pentru turneul Prague Open 2017. Ana Bogdan a debutat astăzi în primul tur de calificare împotriva jucătorei din Germania de 21 de ani, Tamara Korpatch, locul 145 WTA..

Ana Bogdan
Ana Bogdan / Prague Open 2017

Jucătoarea noastră impus în 3 seturi, 6/2, 5/7, 5/7 și s-a calificat în turul 2 după un meci epuizant care a durat două ore și 40 de minute. După un prim set pierdut cu scorul de 6-2, Ana a revenit și s-a impus în cel de-al doilea set cu 7-5. Pentru primul punct din setul 3 s-au servit nu mai puțin de 21 de mingi. Într-un final, punctul a fost câștigat de jucătoarea noastră. După un început foarte bun în setul decisiv, Ana Bogdan a condus cu 3-1 însă Korpatch a revenit în meci și a reușit să întoarcă rezultatul la 4-3 în favoarea ei. La scorul de 5-5 în setul decisiv, Ana a reușit să câștige punctul de 6-5 după 13 serve ale adversarei.

În meciul următor, Ana Bogdan o va înfrunta pe cehoaica Tereza Martincova, locul 150 WTA. Martincova a trecut astăzi cu 6-3, 6-1 de Aliaksandra Sasnovich din Belarus, locul 91 WTA.