La primul său meci ca titular în Serie A, argentinianul Mauro Icardi a închis tabela în Derby della Lanterna, marele meci al Genovei, câştigat de Sampdoria cu scorul de 3-1.

Minutul 87 al întâlnirii. Sampdoria conduce cu 2-1, iar Ciro Ferrara decide că este timpul să facă ultima schimbară. Pe margine este pregătit Roberto Soriano, care trebuie să-l înlocuiască pe Icardi. Jucătorul argentinian de 19 ani îi cere antrenorului său să-l mai lase pe teren. Fostul fundaş juventin e de acord.

O aruncare de la margine, mingea ajunge la Fernando Tissone, care intrase în urmă cu câteva minute, iar acesta îi trimite lui Icardi, undeva la marginea careului de 16 metri. Tănărul atacant profită de marcajul aproximativ al fundaşilor lui Genoa şi trimite din cădere pe lângă Sebastian Frey. Primul său gol în Serie A. Şi ce gol! Unul care pune capăt definitiv duelului cu rivala locală şi care întrerupe seria de şapte înfrângeri consecutive ale Sampdoriei.

La finalul partidei, Ferrara a recunoscut că a amânat momentul schimbării lui Icardi, la fel cum a dezvăluit că argentinianul nici măcar nu ar fi trebuit să fie titular. A intrat însă pe teren din primul minut doar pentru că Maxi Lopez, conaţionalul său, a fost accidentat: „În viaţă ai nevoie şi de puţin noroc. Un prieten drag mi-a spus mereu că diavolul a inventat fotbalul şi are dreptate”.

Mauro Icardi este imaginea succesului obţinut de Sampdoria, care confirmă că în derbyurile desfăşurate în luna noiembrie are tradiţia de partea sa. Forţat de absenţele pieselor grele Maxi Lopez, Eder şi Nicola Pozzi, Ferrara a trimis pe teren o echipă cu o medie de vârstă de puţin peste 24 de ani. Însă blucerchiati au dovedit multă maturitate în joc.

După ce a trecut cu bine peste startul mai bun de meci al adversarei, Sampdoria a deschis scorul în minutul 16, prin Andrea Poli, care a profitat de poziţionarea greşită a apărării grifonilor şi, după un şut ratat al lui Maresca a preluat şi l-a executat calm pe Frey. Mijlocaşul de 23 de ani dă semne că a trecut cu bine de experienţa nereuşită de la Inter, acolo unde a fost împrumutat anul trecut, şi că revine la forma care l-a transformat într-unul dintre punctele fixe ale echipei ce obţinea calificarea pentru preliminariile Ligii Campionilor în 2010.

Sampdoria a avut noroc să facă 2-0 înainte de pauză, graţie autogolului lui Cesare Bovo, care şi-a introdus în propria poartă o minge respinsă de Frey la şutul lui Icardi, autorul unei excelente acţiuni personale. După pauză, Genoa a dat senzaţia că poate reveni în joc, mai ales că Ciro Immobile a redus din diferenţă, la capătul unei faze aproape identice cu cea din care blucerchiati au deschis scorul.

Apoi, pe final, în plin asalt al formaţiei lui Gigi Del Neri, care are un trecut atât ca jucător, cât şi ca antrenor la Sampdoria, Icardi a înlăturat orice emoţii pentru Ferrara şi ai săi, ieşiţi acum din zona retrogradării. De cealaltă parte, Genoa rămâne pe ultimul loc şi a ajuns la a şasea înfrângere consecutivă, însă preşedintele Preziosi a dat asigurări că postul tehnicianului nu este în pericol. Pentru cât timp, rămâne de văzut.

„Am făcut ceea ce fanii noştri aşteptau de la mine. A fost cu adevărat frumos. Am marcat un gol, am ratat un altul şi am fost implicat în cel de-al doilea. Mă simt ca într-un vis frumos”, a declarat Icardi la sfârşitul meciului pe care probabil şi-l va aminti toată viaţa.

Născut pe 19 februarie 1993, în Rosario, Argentina, Mauro Icradi a început fotbalul la vârsta de 5 ani, la un mic club local, Club Infantil Sarrate. În 2002, familia sa a decis să se mute în Spania, iar cariera sa a continuat la Union Deportiva Vecindario, pentru care a marcat peste 300 de goluri.

Era evident că un astfel de talent nu avea să rămână pentru mult timp la o echipă obscură, iar anul 2008 i-a adus mutarea la Barcelona, unde a intrat în celebra La Masia, academia de tineret a catalanilor. A evoluat pentru gruparea blaugrana până în ianuarie 2011, când a fost cedat sub formă de împrumut cu drept de cumpărare la Sampdoria, genovezii achiziţionându-l definitiv în iulie.

Momentul era unul dificil, blucerchiati venind după o stagiune dezamăgitoare, la finalul căreia au retrogradat în Serie B. Icardi a fost lăsat să joace la formaţia Primavera a clubului, pentru care a marcat 19 goluri şi a devenit golgheterul campionatului. Debutul în prima echipă şi l-a făcut pe 12 mai acest an, în deplasare cu Juve Stabia, meci în care a intrat în minutul 75 şi a înscris golul victoriei cu 2-1, succes care a asigurat matematic Sampdoriei prezenţa în barajul de promovare.

În Serie A a evoluat pentru prima dată pe 26 septembrie, în remiza cu Roma (1-1), când l-a înlocuit pe Marcelo Estigarribia. De atunci, a mai strâns alte cinci prezenţe în campionat, însă niciodată din primul minut şi fără să marcheze. A făcut-o însă duminică seară, chiar în cel mai important meci al sezonului, când a jucat în premieră ca titular.

Iar prin golul său, Sampdoria vede luminiţa de la capătul tunelului, după cea mai neagră perioadă a clubului din 1935 până în prezent.

Sursa foto: zimbio.com