Stanislas Wawrinka a avut un început perfect de an, a câștigat la Chennai după care a dat lovitura impunându-se la Australian Open. Ei bine, în primul turneul la care a participat după succesul de la Melbourne a suferit și prima înfrângere din 2014. Elvețianul a fost eliminat în optimile de finală de către Kevin Anderson cu scorul de 7-6(1) 4-6 6-1. Sud-africanul va juca în sferturi împotriva lui Roger Federer, fostul lider mondial trecând de Tommy Haas cu un dublu 6-4.

După două meciuri în care a câștigat cu greu, Andy Murray a fost eliminat până la urmă de Milos Raonic. Scoțianul a luat primul set cu 6-4, însă adversarul său a revenit și s-a impus în următoarele două cu 7-5 și 6-3. Canadianul se va lupta pentru un loc în semifinale cu Alexandr Dolgopolov, învingătorul lui Nadal din turul trei. În optimi, ucrainianul a dispus de Fabio Fognini cu 6-2 6-4.

După ce a cedat în mod neașteptat un set în turul trei cu Alejandro Gonzalez, Novak Djokovic a fost condus cu 1-0 în meciul de noaptea trecută cu Marin Cilic. În cele din urmă, actualul număr doi mondial s-a calificat cu 1-6 6-2 6-3 după o oră și 45 de minute și merge mai departe pentru a-l întâlni pe Julien Benneteau. Celălalt sfert de finală din jumătatea inferioară îi va opune pe John Isner și Ernests Gulbis.

În turneul WTA, Simona Halep e deja în semifinale și urmează să joace acolo cu poloneza Agnieszka Radwanska. Aga a trecut de Jelena Jankovic după două ore și jumătate cu 7-5 2-6 6-4. Astăzi urmează să se dispute sferturile de pe prima jumătate a tabloului: Li Na – Dominika Cibulkova și Flavia Pennetta – Sloane Stephens.