Unirea Urziceni a început cu stângul aventura în Liga Campionilor.

Cu Dan Petrescu în costum de gală, însă cu acelasi temperament energic, campioana României ne-a arătat încă o dată, dacă mai era nevoie, că fotbalul românesc e la mare depărtare de elita fotbalului european.Nu a fost Barcelona, Real Madrid sau Chelsea aşa cum şi-ar fi dorit conducatorii Unirii, a fost Sevilla, echipa care în urmă cu doi ani făcea instrucţie cu Steaua.Scenariu s-a repetat, şi campioana României părăseşte stadionul Sanchez Pizjuan învinsă la căpătul unui meci în care scorul putea fi mult mai categoric.

Unirea a facut o primă repriza bună, a rezistat presiunii echipei gazda aproape o repriză, timp în care putea da lovitura prin Bilaşco, care a fost trădat însă de preluare.În minutele de prelungire a primei reprize, a cazut şi golul, autor brazilianul Luis Fabiano, cu un şut de la marginea careului.În repriza secunda, Sevilla a controlat în totalitate jocul, iar Renato a majorat scorul în minutul 70.O prima înfrângere pentru elevii lui Dan Petrescu şi o seară cu care ne-am obişnuit cu toţii în ultimii ani, de când fotbalul românesc a pătruns din nou în cea mai puternică competiţie destinată cluburilor din Europa.

În cealaltă partidă a grupei G, Stuttgart şi Rangers au remizat, scor 1-1, Pogrebnyak punctând pentru nemţi, în minutul 18, şi Bougherra pentru scoţieni, în minutul 77.

Capul de afiş al acestei seri a fost meciul de la Milano, acolo unde Inter şi Barcelona au oferit o partidă sub aşteptări în unele momente(un meci din grupa F), încheiată nedecis, scor 0-0.Campioana Europei a fost echipa care a controlat jocul(o posesie de 63%), însă Messi, Ibrahimovic sau Keita nu au reuşit să îl învingă în prima repriză pe Julio Cesar.În repriza secundă elevii lui Pep Guardiola au pus stăpânire pe joc, cu jocul lor de pase binecunoscut, fără a avea însă mari ocazii de gol, Interul lui Mourinho încercând să dea lovitura pe contraatac, Sneijder mai întâi, iar apoi Stankovic ratând de puţin tintă, după o acţiune a lui Milito.Duelul Eto’o – Ibrahimovic? Ambii atacanţi nu s-au ridicat la nivelul aşteptărilor, cu multe momente în care practic au fost inexistenţi.Omul serii? Acelaşi Xavi, cu a sa viziune în joc extraordinara, un pasator desăvârşit.

În celălalt meci al grupei F, Dinamo Kiev a avut un final de partidă extraordinar, marcând de trei ori într-un interval de 20 de minute.Debutantă în Liga Campionilor, campioana Rusiei, Rubin Kazan a făcut o primă repriză foarte bună, la căpătul căreia se afla în avantaj, gol marcat de Dominguez.În repriza secundă, Andriy Shevchenko, revenit la echipa care l-a dat fotbalului mare a dat semnalul revenirii, el fiind autorul primelor ocazii de gol.Totuşi, fanii ucrainieni au avut de aşteptat până în minutul 71, atunci când Yussuf a readus egalitatea.Magrao, opt minute mai târziu şi Gusev cu cinci minute înainte de final, au înscris golurile victoriei, trei puncte extrem de importante în vederea ocupării locului trei care duce în Europa League.

Arsenal, revenire de senzaţie(Grupa H).Standard Liege, echipa antrenată de Ladislau Boloni a început cum nu se putea mai bine partida de pe teren propriu împotriva englezilor de la Arsenal, reuşind performanţa ca numai după cinci minute de joc să conducă cu 2-0, goluri marcate de Mangala şi Jovanovic din penalty.’Tunarii’ aveau însă să revină, danezul Bendtner marcând in ultimul minut al primei reprize.A urmat o a doua repriză dominată clar de jucătorii lui Wenger, care aveau să egaleze prin fundaşul Vermaelen.Cu 10 minute înainte de final, echipa din Nordul Londrei avea să obţină cele trei puncte, o reuşită a croatului Eduardo, jucătorul care nu ar fi trebuit să fie pe teren în această partida, el fiind iniţial suspendat de UEFA doua etape, după simularea din meciul cu Celtic.

Tot în grupa H, Olympiakos, echipa care domină fotbalul grec în ultimul deceniu a învins pe teren propriu pe Alkmaar, unicul gol al partidei fiind marcat de Torosidis în minutul 79.

Grupa E.Sezonul trecut, Lyon şi Fiorentina remizau pe Stade de Gerland, scor 2-2.Acum, lucrurile au stat total diferit, Gilardino, jucătorul care reuşea o dublă anul trecut a fost eliminat în prima repriză, lucru care avea să îi coste pe cei de la Fiorentina.Bosniacul Miralem Pjanic avea să înscrie golul victoriei pentru francezi in minutul 76.La Fiorentina, Adrian Mutu a fost titular, fiind schimbat în minutul 58 cu Jovetic.Românul a avut o evoluţie destul de modestă.

În celălalt meci al grupe E, Liverpool obţine o victorie la limită împotriva lui Debrecen, după un meci în care a irosit foarte multe ocazii de gol.Dirk Kuyt a înscris singurul gol al unei partide fără istoric.

Foto : Yahoo