Etapa a 7-a a ligii secunde a debutat pe 8 septembrie cu meciul dintre FC Argeș și ASA Tg. Mureș și s-a încheiat cu partida FC Hermannstadt – ASU Poli Timișoara. În această rundă am avut parte de 7 victorii ale gazdelor și 3 ale oaspeților, neînregistrându-se nicio remiză. Două partide s-au încheiat cu scorul de 5-1: victoria echipelor CS Mioveni și Dunărea Călărași, ambele pe teren propriu. 25 de goluri s-au marcat în cele 10 partide ale acestei runde.

FC Argeș a pierdut meciul de deschide al etapei în compania formației ASA Tg. Mureș cu scorul de 2-1. Iacob a deschis scorul pentru târgmureșeni în minutul 10 iar coechipierul său, Panait a marcat în propria poartă restabilind egalitatea de pe tabelă. Golul victoriei a fost marcat după pauză de Sârbu. În urma acestei victorii, ASA este pe locul secund cu 16 puncte. Este pentru a 3-a oară în cele 7 etape când ASA Tg. Mureș ocupă poziția a 2-a în clasament. Precedentele dăți au fost în primele două etape. FC Argeș pe 9 cu 11 puncte.

Metaloglobus București a reușit a doua victorie stagionară învingând cu 1-0 pe teren propriu formația Luceafărul Oradea. Cele 3 puncte au fost decise de Tanc care și-a introdus mingea în propria poartă în minutul 60. Precedenta victorie a bucureștenilor s-a înregistrat în etapa a 4-a când s-a impus cu 2-0 în fața timișorenilor de la ASU Poli. Metaloglobus a urcat pe 14 în timp ce Luceafărul rămâne pe loc retrogradabil, 18 cu 4 puncte.

Dunărea Călărași pare să fie echipa momentului după ce a câștigat al 4-lea meci la rând. Venirea lui Dan Alexa pe banca călărășenilor pare să fie una de bun augur. Dunărea a câștigat cu 5-1 pe teren propriu în fața Olimpiei Satu Mare. Toate cele 6 goluri s-au marcat într-un interval de 30 de minute. Pană a deschis tabela în minutul 40 iar Alexandru a închis-o în minutul 69.

7. 6

Olimpia se află la a 3-a înfrângere consecutivă și esta prima sub linie, locul 16 cu 7 puncte. Sătmărenii sunt singurii care au reușit să învingă liderul.

Sportul Snagov a reușit a 3-a victorie din acest sezon, 1-0 în deplasare cu Dacia Unirea Brăila. Vlădoiu a semnat victoria echipei din Snagov în minutul 74. Precedentele două victorii înregistrate de Sportul Snagov au cu CS Balotești (1-0) și CS Afumați (2-0), ambele pe teren propriu. Brăilenii nu au mai câștigat de 3 etape aflându-se la a 2-a înfrângere consecutivă. Sportul este pe 11 cu 11 puncte iar Dacia Unirea ocupă poziția a 13-a cu 8 puncte.

După ce a primit 5 goluri în precedentele două partide, CS Mioveni și-a recuperat gplaverajul cu nou promovata Știința Miroslava câștigând cu 5-1 pe teren propriu. După 7 etape, Mioveniul este pe poziția a 8-a cu 11 puncte, la egalitate cu FC Argeș, Pandurii și Sportul Snagov. Miroslava este pe penultimul loc cu 4 puncte.

Surprinza etapei a fost produsă de CS Afumați care a învins UTA Arad cu 2-0 pe teren propriu. Vasile în minutul 52 și Olariu în minutul 93 au marcat cele două goluri ale partidei. Mădălin Ciucă de la oaspeți a fost eliminat în minutul 67. Pentru Ciucă, acesta a fost primul său meci în tricoul arădenilor. UTA n-a mai câștigat de 4 etape și se află mai aproape de retrogradare decât de promovare. Arădenii au jucat baraj pentru accederea în Liga1 în ultimele două sezoane, ratând de fiecare dată promovarea. La începutul acestui sezon, UTA era văzută una din principalele candidate la promovare. Deocamdată ocupă doar poziția a 12-a cu 9 puncte. CS Afumați este prima deasupra liniei de plutire.

Chindia Târgoviște a provocat Ripensiei prima înfrângere din acest sezon. Timișorenii au pierdut la limită, scor 1-0 la Târgoviște printr-un gol marcat în minutul 3 de către Liviu Mihai. În urma victoriei, Chindia s-a apropiat de locurile fruntașe în timp ce Ripensia se menține pe podium. Diferența dintre locul 3 și locul 11 este de doar 3 puncte.

Pentru Pandurii s-a repetat scenariul cu care echipa din Tg. Jiu pare să ne fi obișnuit: o victorie – o înfrângere – o victorie – o înfrângere. După înfrângerea cu Hermannstadt, Pandurii a câștigat cu CS Baloteși în deplasare cu 2-0 și se menține în lupta pentru promovare chiar dacă ocupă poziția a 10-a în clasament. CS Balotești este pe locul 17 cu 5 puncte.

Deși Foresta Suceava s-a întârit în ultima perioadă, rămâne sinfura echipa care nu a reuțit să câștige încă, rămânând după 7 runde cu doar un punct câștigat. Academica Clinceni s-a impus cu 2-0 în fața Forestei și este pe locul 5 în clasament. Foresta are cea mai slabă defensivă și cel mai slab atac cu 42 de goluri primite și doar două marcate.

În ultimul meci al etapei, FC Hermannstadt a întâlnit ASU Poli Timișoara pe teren propriu. Sibienii au câștigat prin golul lui Bogdan Rusi marcat în minutul 41. Sibienii se află la a 3-a victorie consecutivă stabilindu-se pentru a doua consecutiv pe prima poziție a clasmentului.