Dinamo a pierdut la Urziceni si echipa “Bursucului”, cu 6 puncte luate in editia actuala “cainilor”, s-a instalat pe prima pozitie in clasament. Timisoara s-a impus in fata Stelei, bucurestenii ramanand cu ultima lor victorie in Banat izbutita in aprilie 2004, 8-1. Dinastia Costea a lovit si Rapidul, oltenii obtinand toate cele 3 puncte in Giulesti dupa o pauza de 6 ani. Cfr, a profitat de degringolada Argesului si de mana buna a lui Istvan Kovacs si a castigat la Pitesti, pastrandu-si astfel pozitia a 4-a.
La retrogradare, Farul a pierudt orice sansa matematica de salvare iar Gaz Metanul s-a apropiat la 2 puncte de Iasi. De remarcat victoriile la scor obtinute de ultimele clasate, Otopeni si Buzau.
Performera etapei, liderul la zi, este formatia care a folosit cei mai putini jucatori, 24 (6 straini/ 13 fotbalisti au marcat cel putin un gol). In 11 meciuri din retur, Arlauskis & co nu au primit gol,totodata ialomitenii s-au aflat la al 11-lea meci consecutiv fara infrangere (doar Medias a luat toate cele 3 puncte Unirii).Dinamo nu a castigat niciodata in fata celor din Urziceni.
Pandurii si Vasluiul au jucat partida cu numarul 130 in Liga 1 iar Urziceniul cel de-al 100-lea meci pe prima scena.
Sorin Cartu s-a aflat pentru a 400-a oara pe banca tehnica a unei prim divizionare in campionat.
Gazdele s-au impus in 5 partide, oaspetii in doua si 2 s-au terminat nedecise.

….
GOLURILE ETAPEI:
…..
23 goluri (2,56 goluri/meci), 14 gazdele – 9 oaspetii; repriza 1:9 – repriza 2: 14, repartizarea golurilor pe intervale de timp: 0-15: 4, 16-30: 4, 31-45: 1, 46-60: 3, 61-75: 2, 76-90: 9; cu piciorul drept 10, cu stangul 4, cu capul 9; careu 21 – afara 2; 3 duble (Mansour, Bud, Fl.Costea), 2 goluri din penalty (Yontcha, Wesley); primul gol in Liga1: Vitinha; primul gol in sezon: Iacob, Vitinha, Ciuca; Timisoara a continuat sa fie echipa cu cele mai multe goluri inscrise – 57, in timp ce Urziceniul a ramas singura cu mai putin de 20 de goluri primite – 18 (doar 4 goluri a primit in retur); in clasamentul marcatorilor, Bucur si Fl.Costea isi impart prima pozitie cu 16 reusite fiecare.
….
CARTONASE ROSII: 3 jucatori, toti de la oaspeti au fost eliminati in runda 32. Astfel, Bourceanu (Otelul), Galiassi (CFR), Simao (Urziceni) au facut ca numarul total al cartonaselor rosii aratate in sezonul actual sa ajunga la 89.
CARTONASE GALBENE: de 43 de ori arbitrii partidelor din ultima etapa au aratat cartonasul galben. Astfel, 18 jucatori de la gazde si 23 de la oaspeti au fost avertizati.
….
Aproximativ 59700 de spectatori au fost prezenti in tribunele celor 9 stadioane. Media campionatului dupa etapa 32 este (conform datelor centralizate in “Liga 1 in cifre”) de 6008 spectatori / meci.
…..
CIFRELE STRAINILOR DIN LIGA 1:
…..
94 (37,6 % din totalul jucatorilor) straini au fost titulari in runda 32. Un RECORD pentru sezonul actual s-a inregistrat in ceea ce priveste numarul titularilor, 80 (40,4 % din totalul titularilor au fost straini).

Cei mai multi s-au aflat in teren la partida Buzau-Vaslui 15, iar cei mai putini la Medias-Bistrita 4. CFR si Vaslui cu cate 11 sunt formatiile care au folosit cei mai multi astfel de jucatori, in timp ce Bistrita a introdus in teren doar fotbalisti autohtoni.
Pentru prima data cand jucatorii CFR-ului au marcat cel putin doua goluri iar pe tabela s-au aflat trecuti ca marcatori doar romani.

Au reusit 8 goluri (Parks, Diogo, Vitinha, Yontcha 11m, Mansour 2, Wesley 11m, Grillo), au incasat 20 cartonase galbene (7 pentru gazde si 13 pentru oaspeti) si 2 fotbalisti au fost eliminati.

….
DATE GENERALE:
…..
La Tg.Jiu s-a consemnat al 20-lea scor de 0-0, in timp ce victoria Gazului a fost al 15-lea rezultat de 3-1 din acest campionat.
152 din cele 288 de meciuri jucate au fost castigate de gazde, 67 s-au terminat la egalitate iar in 69 s-au impus oaspetii.
Pana-n prezent s-au marcat 659 de goluri (2,28 goluri/meci), 302 repriza 1 – 357 repriza 2, gazdele punctand de 407 de ori iar oaspetii de 252 ori. Totodata, in cele 32 de etape s-au consemnat 23 de autogoluri,34 goluri din penalty, 53 de duble si 3 triple.