mutu petrolulDupă ce în runda precedentă astupam cu pământ echipele din Moldova și le cântam veșnica pomenire, iată că ele nu vor să se despartă, cel puțin nu încă, de această ”splendidă” competiție care este Liga 1. Atât Oțelul, Ceahlăul, cât mai ales FC Botoșani, au arătat în runda cu numărul 3 că vor să lupte să scape de ultimele 6 locuri care la finalul sezonului vor duce, cel mai sigur, către desființare. Pe cât de spectaculoase au fost succesele acestor desculți ai startului de sezon, pe atât de surprinzătoare au fost eșecurile și semi-eșecurile celor de sus.  Plecate cu avânt de super-echipe în sezonul 2014-2015, co-liderii Astra și Dinamo au clacat aproape lamentabil în această rundă. Dacă prima, obosită probabil după dubla din Europa, a fost bătută de o echipă FC Botoșani care a jucat vreo 25 de minute în 10, ”câinii” visători ai lui Stoican au fost cruțați în ”Ștefan cel Mare” de mila lui Ousmane N’Doye. Senegalezul a arătat în meciul de sâmbătă seara că anii petrecuți în România l-au ajutat să devină unul ”de-al nostru”. Africanul a fost, de departe, cel mai bun dinamovist de pe teren, performanță reușită din postura de jucător al celor de la ASA Tg. Mureș. Astfel, după ce a ratat un penalty care ar fi însemnat 0-2 pe tabelă, excentricul Ousmane a luat două galbene în 3 minute. Din fericire pentru ardeleni, Dinamo este încă o echipă mică, iar atacul pozițional este o necunoscută uriașă pentru ei.

În ceea ce privește celelalte echipe care se bat la titlu, etapa a 3-a ne-a adus o Steaua solidă, însă zgârcită în spectacol, care s-a impus la Cluj, 1-0, cu un CFR care nu știe ce vrea de la viață. Echipa care a rupt cu adevărat gura târgului în această rundă a fost Petrolul Ploiești. Dacă ne uităm la scorurile și evoluția echipei din ultimele meciuri, ne crucim. Și facem asta întrucât pe banca ploieștenilor se află Răzvan Lucescu, nu Jupp Heynckes. Cu 13 goluri marcate în ultimele 3 meciuri din Liga 1 (2) și Europa League nu putem spune decât că au înnebunit lupii, și au făcut-o în sensul bun al cuvântului. Iată că, cel puțin momentan, din Mr. X, Lucele cel mic a ajuns un Mr. Spectacol. La această revigorare a spiritului petrolist a pus umărul, surprinzător și Adrian Mutu. Din jucătorul care nu reușea o preluare în repriza a doua cu Plzen, ”Briliantul” a început din nou să strălucească și marchează meci de meci. Și nu marchează orice gol, ci goluri care ne reamintesc de acel pui de geniu din trecut. Întrebarea care se pune în ceea ce-l privește este: ”CÂT?”. Da, cât îl va ține această formă ? Oare s-a maturizat într-atât încât să nu ne temem că după această perioadă va urma ceva ”exploziv” ?

Iată toate rezultatele etapei a 3-a și clasamentul!