Aston Villa a ratat şansa de a se desprinde de Liverpool şi de a-i lua toate punctele în acest sezon, fiind învinsă de “cormorani” chiar pe Villa Park. Unicul gol al partidei a fost marcat de Fernando Torres, spaniolul învingându-l pe Friedel în al treilea minut de prelungiri

Carew (stânga) a fost aproape să deschidă scorul pentru Aston Villa

Meciul a început cu ambele echipe presând, Liverpool prin Gerrard şi Aston Villa prin Stewart Downing fiind aproape de a deschide scorul. Totuşi, s-a intrat la cabine cu scorul de 0-0, scor care reflecta cu exactitate ceea ce se petrecuse pe teren în prima repriză. După pauză, Liverpool s-a arătat mai decisă, şi a presat în permanenţă, însă fără a-şi face ocazii importante de gol, singurele notabile fiind şuturi de la distanţă trimise de Aquilani sau Gerrard. În schimb, Villa, care a stat la cutie şi a aşteptat ieşirile pe contra-atac, a fost aproape să marcheze prin Agbonlahor, însă Pepe Reina a respins în corner şutul atacantului. Spaniolul putea fi învins în urma acestui corner, însă balonul trimis cu capul de Carew a trecut puţin pe lângă. O’Neill a mutat primul şi l-a introdus pe tânărul Albrighton, care a bifat astfel al doilea său meci pentru Villa. Din păcate, acesta s-a remarcat doar prin câteva centrări de proastă calitate şi o fază la care a cerut insistent penalty la un henţ neintenţionat făcut de Insua. Benitez a replicat, introducându-l pe Ryan Babel, iar olandezul a fost aproape de a trimite balonul în poarta lui Friedel, însă lovitura sa de cap a trecut mult pe lângă. Când toată lumea se aştepta ca partida să se încheie cu un scor alb, Steve Sidwell a intrat energic prin alunecare la mijlocul terenului, mingea a sărit la Torres, iar vârful lui Liverpool l-a învins cu sânge rece pe Brad Friedel. Aproape în lacrimi, Martin O’Neill îşi trimitea jucătorii în terenul advers, însă degeaba. Liverpool pleca de pe Villa Park cu toate cele trei puncte, care pot marca revenirea echipei de pe Anfield în lupta pentru un loc de Champions League şi, de ce nu, în lupta pentru titlu.
Aston Villa – Liverpool F.C. 0-1

A marcat : Torres (90+3)

Stadion : Villa Park; Spectatori : 42.788

Aston Villa : Friedel – L. Young, Cuellar, Dunne, Warnock – Milner, Reo-Coker (71 Albrighton), Petrov, Downing (78 Sidwell) – Carew, Agbonlahor.

Antrenor : Martin O’Neill

Liverpool : Reina – G. Johnson (89 Skrtel), Carragher, Agger, Insua – Kuyt, Lucas, Aquilani (76 Babel), Benayoun (90+4 Fabio Aurelio) – Gerrard – Torres.

Antrenor : Rafa Benitez.

Sursa foto : avfc.co.uk