Borussia Dortmund v FC Bayern Muenchen - DFL Supercup

După un sezon în care a cucerit toate trofeele, Bayern München a câștigat la pas și toate amicalele din această vară cu un golaveraj general de 37-1. SuperCupa Germaniei, primul meci oficial pentru Pep Guardiola în Germania, a însemnat finalul perioadei de invincibilitate pe care au avut-o bavarezii, Borussia Dortmund câștigând trofeul după o victorie meritată, cu 4-2, pe ”Signal Iduna Park”.

Dortmund a deschis scorul foarte repede, în minutul șase, când Lewandowski a centrat de pe partea dreaptă, Bender a retrimis spre poartă cu o lovitură de cap, iar greșeala lui Starke i-a permis lui Marco Reus să trimită mingea în poartă. 2-0 putea fi peste doar două minute dacă asistentul nu-i anula, pentru un off-side care nu a fost, golul lui Lewandwoski. Următoarele minute au lăsat impresia că Bayern începe să controleze jocul, dar singura mare ocazie a fost în minutul 14, când Weidenfeller s-a opus de două ori, la șuturile lui Shaqiri, respectiv Müller. Mai mult, Borussia a avut din nou șansa să înscrie prin același Lewandowski care a șutat în Starke după ce a primit o pasă excelentă de la Reus.

Bayern a egalat în minutul 54 – Lahm a centrat de pe dreapta, mingea i-a depășit pe Hummels și Subotic care erau concentrați asupra lui Mandzukic, iar Robben, scăpat de Grosskreutz, a înscris cu capul. Însă în faza următoare s-a făcut 2-1 după ce Van Buyten și-a învins propriul portar, trimițând în poarta echipei sale centrarea lui Gündogan, cel care avea să mărească, peste doar un minut, avantajul echipei sale cu un gol superb. Robben a mai înscris o dată în minutul 64 din centrarea aceluiași Lahm. După ce în urmă cu câteva minute ratase singur cu portarul, Aubameyang i-a pasat decisiv, în minutul 86, lui Reus care a reușit dubla, marcând în poarta goală dintr-o poziție de off-side nesesizată de arbitrii.

În ceea ce privește echipele, Borussia Dortmund a început cu Weidenfeller, Grosskreutz, Subotic, Hummels, Schmelzer, Sven Bender, Nuri Șahin, Kuba Blaszczykowski, Gündogan, Reus și Lewandowski. Niciunul dintre jucători veniți în această perioadă de transferuri nu s-au aflat în ”primul 11”, Mkhitarian fiind accidentat, în timp ce Aubameyang și Sokratis Papastathopoulos s-au aflat pe bancă. În locul lui Piszczek care s-a operat în această vară a intrat, ca fundaș dreapta, Kevin Grosskreutz, Ilkay Gündogan i-a luat locul lui Mario Goetze, în spatele lui Robert Lewandowski, iar în locul său a (re)apărut Nuri Șahin, lângă Bender (înlocuit la pauză de căpitanul Sebastian Kehl).

În repriza a doua a intrat Aubameyang în locul lui Kuba, iar jucătorul care a fost și la juniorii Milanului a făcut o treabă excelentă, dublându-l pe Grosskreutz în apărare și demarcându-se foarte bine pe partea dreaptă pentru pasele lui Lewandowski. Debutul pentru Dortmund și l-a făcut și grecul Papastathopoulos care a intrat în locul lui Gündogan în finalul meciului.

De partea cealaltă, la Bayern au lipsit Neuer și Götze – accidentați, iar Schweinsteiger a fost rezervă. Astfel, în poartă a fost Tom Starke. În apărare, Philipp Lahm – fundaș dreapta, Jerome Boateng și van Buyten – stoperi, David Alaba – un fundaș stânga care ”s-a ocupat” de toată banda stânga, mai ales în prima repriză. La mijloc, Arjen Robben a început în dreapta, Xherdan Shaqiri a fost o aripă stânga care a intrat deseori în centru, iar în zona centrală s-au aflat Kroos, Thiago Alcantara și Thomas Müller. La fel ca în sezonul trecut, Mario Mandzukic a fost singurul vârf al bavarezilor.

După pauză, Robben a trecut pe partea stângă, iar această mutare a adus și golul egalizator. În repriza secundă a intrat și Bastian Schweisteger care în unele momente a jucat într-o poziție nouă pentru el, cea de mijlocaș dreapta. Cea de-a treia schimbare, făcută cu puțin înainte de golul de 4-2, a părut lipsită de sens, întroducerea fundașului Dante în locul lui mijlocașului Kroos aducând parcă aminte de unele meciuri ale Barcelonei în care Guardiola îl schimba pe David Villa cu închizătorul Keita.