John Isner, Rafael Nadal, Serena Williams și Victoria Azarenka sunt finaliștii de la Western & Southern Open.

După ce l-a eliminat în sferturile de finală pe Novak Djokovic, John Isner l-a învins în aproape trei ore pe Juan Martin del Potro, cu 6-7 (5), 7-6 (9), 6-3, și s-a calificat în finala de la Cincinnati. După un prim set câștigat în tie-break, Del Potro a ajuns să servească pentru calificarea în finală la 5-3 pentru el în cel de-al doilea. Isner și-a început revenirea odată cu dubla greșeală făcută de argentinian atunci când a avut minge de meci. Imediat, americanul a făcut break-ul și a împins și setul secund în tie-break, acolo unde s-a impus cu 11-9, iar apoi a câștigat și decisivul cu 6-3. Adversarul lui Isner din finală va fi Rafael Nadal, care a trecut în cealaltă semifinală de Tomas Berdych. Spaniolul a avut și el nevoie de peste două ore pentru a-l învinge pe ceh, cu 7-5 7-6(5), după un meci foarte echilibrat.nadal-isner

Finala feminină le va opune pe primele două jucătoare din clasamentul WTA, Serena Williams și Victoria Azarenka. Americanca, care a câștigat turneul de săptămâna trecută de la Toronto după o finală cu Sorana Cîrstea, iar în sferturile din această săptămână de la Cincinnati a trecut de Simona Halep, a învins-o pe chinezoaica Li Na, cea care a profitat de retragerea Agnieszkăi Radwanska în ziua precedentă, cu un dublu 7-5, într-un meci cu foarte multe break-uri. În cealaltă semifinală, bielorusa Azarenka a dispus de Jelena Jankovic cu 4-6 6-2 6-3. La fel ca și în întâlnirea Williams-Li, și aici au fost numeroase break-uri, Azarenka câștigând de 13 ori pe serviciul advers, în timp ce Jankovic de 10 ori.azarenka-williams