valentino rossi

De pe 10 octombrie 2010 nu mai simtise Valentino Rossi gustul victoriei în MotoGp. A făcut-o azi, pe circuitul de la Assen ( Olanda ), trecându-și în palmares victoria numărul 106, a șasea pe acest circuit.

Rossi este pilotul in activitate cu cele mai multe victorii, fiind depășit în clasamentul istoric doar de compatriotul său, Giocomo Agostini , care are 122. Este primul pilot de altă naționalitate care rupe monopolul spaniolilor la această categorie în acest sezon.

Celălalt mare protagonist al zilei a fost Jorge Lorenzo, care după ce a fost operat ieri și se bănuia că va sta departe de motocicletă aproximativ trei săptămâni, azi a luat startul în cursă, a plecat de pe poziția a 12-a și a terminat în puncte, pe 5.

Pe podium, alături de învingătorul Rossi, au mai urcat Marc Marquez pe locul doi și Cal Crutchlow pe trei. Liderul clasamentului la general, Dani Pedrosa, a terminat cursa de la Assen pe locul patru.