froome3Deși la cele trei puncte de cronometraj intermediar cel mai bun timp a fost stabilit de Alberto Contador, Chris Froome a câștigat și contratimpul dintre Embrun și Chorges, bătându-l cu 9 secunde pe spaniol. În vârful lui Côte de Puy-Sanières, englezul a fost al doilea, la 2 secunde în spatele lui Contador, la finalul coborârii de pe această cățărare a venit al treilea, la 20 de secunde de iberic, iar la finalul ascensiunii Côte de Réallon, Froome a avut al patrulea timp, cu 11 secunde mai slab decât al rutierului de la Saxo-Tinkoff, pentru că ales să schimbe bicicleta înainte punctului de cronometrare intermediară.

Timpul stabilit de Contador în această etapă îl ajută pe spaniol să urce pe locul doi în clasamentul general, fiind urmat tot de coechipierul său, Roman Kreuziger, poziția a patra astăzi. Bauke Mollema a părăsit podiumul, coborând până pe locul patru după ce a avut, în această etapă, al 11-lea timp, cu 2 minute și 9 secunde sub Froome.

Podiumul zilei a fost completat de Joaquim Rodriguez, Purito venind cu doar 10 secunde mai slab decât Chris Froome. În clasamentul ”tricoului galben”, spaniolul de la Katusha a urcat un loc, până pe 7, depășindu-l pe Laurens Ten Dam cel care a avut al 16-lea timp azi.

Aflat în TOP10 la ”general”, francezul Jean-Christophe Peraud de la AG2R a abandonat după ce a căzut la un viraj, înainte de intrarea în ultimul kilometru. În același loc a fost aproape de o căzătură și Bauke Mollema.

De notat este prestația foarte slabă pe care a avut-o fostul câștigător al Turul Franței, Cadel Evans. Australianul de la BMC a avut al 167-lea timp, cu 8 minute și 4 secunde mai prost decât al câștigătorului, sub el clasându-se doar alți 10 rutieri.

Mâine este programată cea mai importantă etapă din le Tour, o etapă în care cicliștii vor avea de trecut de două ori peste Alpe d’Huez. Totuși, din cauza vremii nefavorabile, este posibil ca traseul să fie scurtat, iar ultima cățărare de pe Alpe d’Huez, precum și coborârea de înaintea ei să fie anulate.