Marion BartoliJucătoarea franceză Marion Bartoli a câștigat astăzi primul turneu de Grand Slam din carieră, după ce a învins-o categoric în finala de la Wimbledon pe germanca Sabine Lisicki în două seturi, 6-1, 6-4.

Partida a avut un singur moment în care Sabine a pus oarecum probleme, chiar în primul ghem al partidei, atunci când Marion și-a pierdut serviciul. A urmat apoi o serie de șase puncte câștigătoare pentru franțuzoaică și setul I s-a încheiat după mai puțin de 30 de minute cu un categoric 6-1.

Nici în setul secund lucrurile nu au stat altfel, Bartoli preluând repede controlul partidei și ajungând la un 5-1 care punea practic capăt finalei. Lisicki a avut o tresărire de orgoliu, revenind la 4-5, însă n-a fost capabilă de mai mult.

Scor final Bartoli – Lisicki 6-1, 6-4 și Marion se impune în ediția din acest an de la Wimbledon fără să piardă vreun set de-a lungul turneului.