UPDATE 27 septembrie

FC România – Sutton United 2-3 (0-3)

În faţa unui public numeros, zgomotos şi colorat (foto), FC România a luptat până la capăt împotriva unui mult mai puternic adversar, în final, cedând la limită, scor 2-3. Sutton United a preluat rapid conducerea, marcând primele două goluri din penalty. Oaspeţii au mai punctat o dată până la finalul primei reprizei, iar misiunea românilor din a partea secundă era aproape imposibilă, ţinând cont de diferenţa de trei ligi dintre cele două echipe. După pauză, FC România a reuşit un joc mult mai bun şi a redus din diferenţă, dar mult doritul gol egalizator nu a venit. Povestea din Cupa Angliei se opreşte aici, dar drumul din fotbalul englez continuă pentru FC România.

UPDATE 15 septembrie

FC România va juca în al doilea tur al calificărilor Cupei Angliei, pe teren propriu, contra formaţiei Sutton United, echipă ce face parte din Conferinţa de Sud a ligii a 6-a. Adversarii românilor au terminat sezonul trecut pe locul 2, pierzând în playoff şi ratând astfel promovarea, şi continuă forma bună şi în acest sezon, situându-se pe locul 6 după opt etape.

Pentru FC România, acesta se anunţă a fi cel mai important meci din istoria clubului. Partida se va juca pe data de 27 septembrie.

UPDATE 13 septembrie

Parcursul bun al românilor în Cupa Angliei nu se opreşte aici. Astăzi, în primul tur al calificărilor, FC România (liga a 9-a) a învins, cu 3-1, în deplasare, formaţia AFC Sudbury (liga a 8-a).

FC România a deschis scorul în minutul 5, prin Bugiu, acesta marcând cu capul în urma unei centrări de pe partea stângă. Gazdele au revenit repede şi au egalat în minutul 14, prin Coyley. În minutul 25, FC România a rămas în inferioritate numerică, Costache fiind eliminat după un fault din postura de ultim apărător. Chiar şi aşa, românii au fost mai periculoşi în repriza secundă, iar în minutul 72, Petaru a adus echipa în avantaj. În ultimul minut al prelungirilor, Kumanov a scăpat pe contraatac şi a stabilit scorul final, 3-1.

FC România îşi va afla adversarul din turul doi al calificărilor, luni, ora 14:00.

Echipa: 1. Banica 2. Dumbrava 3. Costache 4. Ciolca 5. Baciu 6. Vilcu 7. Vasile 8. Petaru 9. Cornea 10. Bugiu 11. Tudosa

Rezerve: 12. Darabant 14. Vintila 16. Marin 17. Kumanov

Antrenor: Ion Vintila

Vezi AICI si parcursul din FA Vase.

UPDATE 3 septembrie

Primul tur de calificări: AFC Sudbury – FC România (13 septembrie)

UPDATE 31 august

În al doilea tur preliminar al Cupei Angliei, FC România (liga a 9-a) a câştigat partida de pe teren propriu contra celor de la Heybridge Swifts (liga a 8-a, locul 18), cu scorul de 2-1. Golurile au fost marcate de Claudiu Vilcu (24’), Sorin Bugiu (40’) / Billy Hunt (5’). În minutul 65, unul dintre jucătorii români a primit cartonaşul roşu. În urma eliminării, “The Swifts” au beneficiat de un penalty, apărat de portar! În ultimele cinci minute, echilibrul a fost stabilit, oaspeţii având şi ei un jucător eliminat.

În primul tur de calificări al Cupei Angliei, echipa românilor va întâlni pe Redbridge sau AFC Sudbury (ambele aflate în liga a 8-a) , în deplasare, pe data de 13 septembrie. Cele două au remizat, 1-1, şi vor rejuca marţi seară.

Până la meciul din Cupa Angliei, FC România va juca în FA Vase, competiţia organizată pentru echipele de la liga a 9-a în jos. Aici vor evolua pe 6 septembrie, în primul tur,  în deplasare la Cornard United (liga a 10-a, locul 19, ultimul).

Cât despre debutul de campionat, FC România are un start perfect, fiind lider în Essex Senior League cu maximum de puncte după 4 etape şi un golaveraj zdrobitor: 20-2.

______________________________________________________________________________

UPDATE 19 august

La două zile distanţă de la debutul în Cupa Angliei, FC România a rejucat meciul împotriva lui Haverhill Rovers, pe terenul echipei din Suffolk.

După ce în precedenta partidă încheiată 0-0, românii au ratat multe şanse de a obţine victoria, de această dată, nu i-au mai iertat pe cei de la Haverhill Rovers şi s-au impus categoric, cu 3-0.

În turul următor preliminar, pe 31 august, FC România va juca pe teren propriu vs Heybridge Swifts.

UPDATE 17 august

În primul meci din istoria clubului în Cupa Angliei, FC România a terminat la egalitate, 0-0, partida cu Haverhill Rovers. Meciul se va rejuca săptămâna viitoare, de această dată în deplasare.

Echipa: 1. Banica 2. Iacob 3. I. Vintila © 4. Vilcu 5. Baciu 6. Cornea 7. Vasile 8. Tudosa 9. Bugiu 10. Budean 11. Pitaru / Rezerve: 12. Darabant 14. Kumanov 15. Dumbrava 16. Ciolca 17. M. Vintila

După ce anul trecut, echipa înfiinţată în 2006 de imigranţi români plecaţi în “Insulă” nu a fost acceptată în Cupa Angliei deoarece se afla în primul sezon la semiprofesionişti, în acest sezon, FC România îşi va face debutul în prestigioasa competiţie.

În urma tragerii la sorţi, FC România va evolua pe data de 17 august, pe teren propriu, în turul extra preliminar, contra echipei Haverhill Rovers (liga a 9-a, locul 7 în sezonul trecut). Dacă se va califica, FC România va juca pe 30 august, tot pe teren propriu, în al doilea tur preliminar, împotriva formaţiei Heybridge Swifts (liga a 8-a, locul 3). În final, dacă va reuşi să treacă de ambele tururi preliminarii, FC România va juca în primul tur de calificări al Cupei Angliei, pe 13 septembrie, în deplasare, contra lui Redbridge (liga a 8-a) sau AFC Sudbury (liga a 8-a).

Tot azi a avut loc şi tragerea la sorţi pentru FA Vase, o competiţie pentru echipele ce evoluează de la liga a 9-a în jos. FC România va juca pe 6 septembrie, în primul tur, în deplasare la Cornard United (liga a 10-a, locul 18). Dacă va trece de aceştia, FC România va juca în turul doi, pe 4 octombrie, tot în deplasare, împotriva echipei Whitton United (liga a 10-a, locul 1). În ultimii doi ani, FC România a participat în FA Vase, ajungând în turul doi în 2012 şi fiind eliminată în primul tur în 2013.

Cât despre sezonul recent încheiat, acesta a fost unul de succes pentru români. La prima lor prezenţă în liga a 9-a engleză, FC România a terminat pe un onorabil loc 5, acumulând 72 de puncte în 38 de partide (21 de victorii, 9 egaluri şi 8 înfrângeri, golaveraj 82-56).

Într-un interviu acordat publicaţiei Anunţul de UK, Ionuţ Vintilă, managerul echipei, a declarat că obiectivele pentru sezonul 2014/2015 sunt “promovarea în Ryman League (liga a 8-a), accederea în turul 4 preliminar al Cupei Angliei, acolo unde vor fi echipe din Conference (liga a 5-a), şi un parcurs cât mai lung în The FA Vase”.