sursa: fcbotosani.ro

UPDATE! FC Botoșani – FC Tskhinvali 1-1

Aflată la debutul ei în cupele europene, FC Botoșani și-a arătat limitele valorice în fața ambițioasei, dar modestei echipe georgiene FC Spartaki Tskhinvali. Cu multe nume noi în primul 11, echipa lui Leo Grozavu s-a regăsit cu greu în combinații, iar ocaziile au întârziat să apară în primele 20 de minute. În minutul 21 însă, un fundaș advers îi pune mingea ca pe tavă lui Petre Ivanovici, iar mijlocașul marchează primul gol din istoria Botoșaniului în Europa. Ceea ce ar fi trebuit să însemne descătușarea formației moldave, nu a fost decât prelungirea jocului lipsit de idei. Mai mult, în debutul reprizei secunde, la doar câteva secunde de la reluare, Nika Katcharavavârful pe care îl remarcam azi, îl învinge inteligent pe Iliev, cu un șut pe contră, și stabilește scorul final.

Statistica arată clar dominarea Botoșaniului, însă ineficiența jucătorilor lui Leo Grozavu a costat scump echipa gazdă. Șansele la calificare încă sunt mari, însă fără o minte lucidă în fața porții e greu de obținut o calificare în turul secund al Europa League, acolo unde, să nu uităm, pe FC Botoșani o așteaptă Legia Varșovia.

Avancronică

Azi, de la ora 20:00, pe Municipalul botoșănean, FC Botoșani va întâlni echipa georgiană FC Spartaki Tskhinvali, în primul tur preliminar al Europa League. Echipa antrenată de Leo Grozavu se află la debutul său în cupele europene, iar o calificare în faza următoare a competiției ar însemna un duel cu Legia Varșovia. Până acolo, Botoșaniul are de trecut de o necunoscută, FC Spartaki Tskhinvali, aflată și ea la debutul în competițiile europene. Aceasta a ocupat locul 4 în campionatul recent încheiat în Georgia, în urma celor de la Dila Gori, Dinamo Batumi și Dinamo Tbilisi.

Tskhinvali este o formație care a promovat abia în anul 2013 în prima ligă gruzină, iar lotul său este unul alcătuit aproape în totalitate din jucători georgieni. Unica excepție este portarul rus Soslan Naniev. Cu 12 goluri marcate în sezonul trecut, cel mai periculos jucător al oaspeților de azi este vârful Nika Katcharava. În vârstă de 21 de ani, acesta este un jucător de bază și în naționala Under 21 a Georgiei, reușind o dublă în ultimul meci al naționalei gruzine din preliminariile Euro Under 21, scor 3-0 cu reprezentativa San Marino.

În ceea ce privește echipa noastră, FC Botoșani a avut o campanie destul de importantă de transferuri în această pauză competițională. După ce s-a despărțit de 12 jucători care au jucat mai puțin și care nu mai făceau parte din planurile de viitor ale lui Leo Grozavu, FC Botoșani a adus alți 12 jucători în loc, printre care unii cu ceva experiență în cupele europene. Dintre aceștia cei mai importanți sunt Dan Roman și Răzvan Pleșca (Gaz Metan), Raul Costin (U Cluj), Andrei Cordoș și Ciprian Brata (Pandurii), Plamen Iliev (Levski), Scot Robertson (Hibernians) și Florin Plămadă (CSMS Iași).

Meciul FC Botoșani – FC Tskhinvali va începe de la ora 20:00 și va fi transmis în direct de DigiSport1.