mitriță-stranieriBarometrul stranierilor revine pe Tikitaka.ro! Weekend de weekend, mijloc de mijloc de săptămână, sau oricând au loc meciurile, vom încerca să vă aducem informații referitoare la cei mai importanți stranieri români din Europa și nu numai. Vom încerca să ne axăm în principal pe jucătorii cu potențial de a fi convocați la națională sau de a crește, însă nu vom ”dribla” nici jucătorii de rang secund. Cât de buni sau de ”stranieri” de fotbal vor fi aceștia, rămâne de văzut. Cert este că noi vom încerca să le urmărim evoluțiile, golurile și tot ce ține de viața lor pe terenul de fotbal.

Barometrul stranierilor va urmări evoluțiile stranierilor din întrecerile interne. La finalul fiecărui episod vom încerca să ținem o statistică a celor mai buni marcatori, iar la final vom acorda și noi o ”Gheată de Aur” celui mai bun marcator român de peste hotare. Nu au început toate campionatele, ba chiar nu a început niciunul de prim rang, însă avem deja, pe ici pe colo, câte o competiție care implică români. Și români buni, cu istoric la națională.

Bulgaria (Parva Liga)

Claudiu Keșeru, integralist și ”dublă” în Beroe – LUDOGORETS 2-4

Doar rezervă în Liga Campionilor cu Ferencvaros, Keșeru își face datoria în campionat pentru Ludogoreț: 2 meciuri – 4 goluri.

Cosmin Moți, rezervă neutilizată în Beroe – LUDOGORETS 2-4

Ionuț Neagu, 9 minute în CSKA Sofia – CHERNO MORE 1-3

SUA (Major League Soccer)

Alexandru Mitriță, 27 de minute și gol în C. Rapids – NEW YORK CITY 1-2

Revenit după accidentare, Mitriță a intrat pe teren în minutul 63 al meciului Rapids – NYC, iar 20 de minute mai târziu a adus victoria echipei sale cu un gol superb din afara careului de 16 metri. Oare Cosmin Contra se uită la MLS? Măcar la rezumate.

Nicolae Stanciu, 29 de minute și un gol în Teplice – SLAVIA PRAGA 1-5

Nicușor Stanciu a marcat, duminică seară, primul gol într-un meci oficial pentru Slavia Praga. Fostul mijlocaș al Spartei Praga a punctat pentru 4-1 în minutul 67 în disputa din deplasare cu Teplice.